IBM má záchranný plán. Superpočítač Watson, který mluví

IBM Watson v roce 2011

IBM Watson v roce 2011 Zdroj: CC BY-SA 3.0: Clockready via Wikimedia

Watson v americké vědomostní soutěži
Architektura IBM DeepQA
Původní velikost Watsona pro soutěž
Počítač Watson ve vědomostní soutěži
4
Fotogalerie
Americký technologický gigant International Business Machines (IBM) investuje více než miliardu dolarů (přes 20 miliard korun) do vytvoření obchodní divize pro superpočítač Watson. Zařízení, které před třemi lety porazilo soutěžící ve vědomostní soutěži Jeopardy, by nemělo být jen zdrojem informací, ale také peněz, doufá IBM.

Obchodní divize IBM Watson Group bude mít podle agentury Reuters kolem 2000 zaměstnanců. Povede ji Michael Rhodin, který předtím působil jako viceprezident skupiny pro softwarová řešení.

Supervýkonný počítačový systém Watson, pojmenovaný po legendárním řediteli společnosti IBM Thomasi Watsonovi, informace zpracovává způsobem podobným lidskému myšlení a je schopen rychle analyzovat a interpretovat velké množství dat. Stroj dokáže navíc porozumět lidské řeči a odpovídat v jednoduchých větách. Přesvědčit se o tom mohli v únoru 2011 také diváci vědomostní soutěže Jeopardy, kde superpočítač porazil dva lidské soutěžící.

IBM se nyní snaží protlačit technologii Watsona do komerční sféry. Argumentem má být mimo jiné fakt, že superstroj se vývojem podařilo zmenšit do velikosti tří krabic na pizzu.

Obchod s touto technologií se ale podle médií vytváří jen velmi pomalu. List The Wall Street Journal tento týden citoval přepis říjnové telekonference, podle které Watson ke konci října vytvořil celkový příjem 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Šéfka IBM Virginia Romettyová údajně řekla, že doufá, že do deseti let bude Watson vytvářet roční příjem deset miliard dolarů. A k tomu má právě dopomoci nově založená divize.

Podívejte se, jak se superpočítači dařilo ve vědomostní soutěži

Podle konzultační společnosti Gartner se do příštího roku pravděpodobně objeví velký trh pro virtuální chytré asistenty odvozené od Watsona. Banka Crédit Agricole podle BBC předpověděla, že v roce 2018 se budou tyto systémy na celkovém příjmu IBM podílet 12 procenty. V roce 2012 činil celkový roční příjem IBM 104,5 miliardy dolarů.

Watson, nejchytřejší počítač na světě, pomáhá a léčí