Indická premiéra: v hlavní roli Vettel

Sebastian Vettel

Sebastian Vettel Zdroj: ctk

Mistrovství světa vozů formule 1 poprvé v historii zavítalo do Indie. Prvním vítězem na nové trati se stal už jistý mistr světa Sebastian Vettel ze stáje Red Bull. Druhý dojel pilot McLarenu Jenson Button, jenž si pojistil průběžné druhé místo v celkovém pořadí. Třetí byl v cíli Fernando Alonso s vozem Ferrari.

O mistrovi světa mezi jezdci i v Poháru konstruktérů mezi stájemi je už rozhodnuto, ale nadále se bojuje o druhé místo v obou kategoriích. Poslední závod navíc pilotům zpestřila skutečnost, že poprvé jeli na zcela nové trati. Ta se dočkala kritiky hned po sobotní kvalifikaci.

Jezdec stáje Ferrari Felippe Massa najel na obrubník a poškodil si závěs předního kola. Massa poté podrobil pořadatele kritice, podle něj jsou obrubníky podél trati příliš vysoké.

Na stejný problém doplatil Massa i v samotném závodě. Poněkud kuriózně se mu přihodilo naprosto totéž jako v kvalifikaci a musel ze závodu odstoupit. Nehoda jej ovšem postihla až poté, co se jeho vůz opět, jako už několikrát v předchozích závodech, dostal při souboji o pozici do kontaktu s monopostem Lewise Hamiltona z McLarenu. Tentokrát závodní komisaři rozhodli, že viníkem byl Massa, a potrestali jej průjezdem boxy. Massa nakonec vůbec nedojel, Hamilton musel po kolizi měnit část svého monopostu a skončil sedmý. „Najel do mě,“ tvrdil po závodě Hamilton, jemuž bývá často vyčítána přílišná agresivita, v minulých soubojích byl za viníka kolizí považován právě britský pilot.

Kromě Vettelova dalšího vítězství se bojovalo především o konečné druhé místo. Zatím nejblíže je titulu vicemistra světa Button, jenž má na třetího Alonsa náskok 13 bodů. Do konce seriálu zbývají ještě dva závody – Velká cena v Abu Dhabi a v Brazílii.

Řekli o závodě...

„Jo, hoši, máme to.“ Sebastian Vettel, Red Bull, 1. místo, do týmové vysílačky

„Jsem šťastný. Doufali jsme, že právě v tomto závodě ukážeme svůj potenciál.“ Michael Schumacher, Mercedes, 5. místo

„Odvedli jsme výbornou práci, víc udělat nešlo.“ Jenson Button, McLaren, 2. místo

„Indové odvedli o tomto víkendu skvělou práci, zacházeli s námi jako s králi. Samotný závod byl ovšem zklamáním, náš tým by si zasloužil lepší umístění.“ Lewis Hamilton, McLaren, 7. místo

9. Sutil (Něm./Force India)
10. Pérez (Mex./Sauber) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí: 1. Vettel 374; 2. Button 240; 3. Alonso 227; 4. Webber 221; 5. Hamilton 202; 6. Massa 98; 7. Rosberg 75; 8. Schumacher 70; 9. Petrov 36; 10. Heidfeld 34. Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 595; 2. McLaren 442; 3. Ferrari 325; 4. Mercedes 145; 5. Renault 72; 6. Force India 51; 7. Sauber 41; 8. Toro Rosso 41; 9. Williams 5.