Norilsk: Turistům zapovězená industriální deprese | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Industriální deprese uprostřed polární pustiny. Podívejte se, jak vypadá turistům zapovězený Norilsk

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Nehostinná příroda, teploty klesající i k minus třiceti stupňům celsia, panelákové domy a průmyslová zóna přes polovinu města. Ruský Norilsk, ležící za severním polárním kruhem, rozhodně není městem, kde by davy turistů trávily dovolenou. I kdyby chtěly, stejně by měly smůlu. Do města smí pouze Rusové a Bělorusové. Všichni ostatní musí pro vstup do města získat zvláštní povolení od Federální služby bezpečnosti Ruska.

Norilsk leží zhruba 400 kilometrů od severního polárního kruhu a obývá ho necelých 250 tisíc lidí. Město je významné především těžbou niklu a uhlí. Právě kvůli těžbě těchto surovin je považován za jedno z nejznečištěnějších měst světa. 

Putina rozlítil obří únik paliva v arktickém Norilsku. Ve městě platí stav nouze

Od roku 2001 se navíc řadí i mezi dvaačtyřicet ruských "uzavřených měst". Norilsk byl pro cizince izolován ruskou vládou, která měla podle svých slov obavy z rostoucí kriminality a ohrožení tamní ekonomiky. Do města tak mají přístup pouze občané Ruska a díky dobrým vztahům obou vlád i obyvatelé Běloruska. Cestovní kanceláře mají zakázán prodej jízdenek všem cizincům. Jediná cesta, jak se může cestovatel do tohoto industriálního města podívat, vede přes tajnou ruskou policii a speciální povolení.

Na to, jak vypadá práce v obřích hutích a továrnách, stejně tak běžný život i instrastruktura Norilsku, se můžete podívat v obsáhlé fotogalerii. 

Podívejte se, jak se žije v Norilsku v krátkém dokumentu:

Před 65 lety poprvé vybuchla vodíková bomba. Prohlédněte si obrazy do té doby nevídané síly
Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa
OBRAZEM: Turistou na Kamčatce. S běžným mikrobusem by se zájezd výletníků daleko nedostal

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!