Intel chystá rekordní akvizici. Za rivala Alteru dá skoro 17 miliard dolarů | E15.cz

Intel chystá rekordní akvizici. Za rivala Alteru dá skoro 17 miliard dolarů

Viceprezident Intelu Gordon Graylish
Viceprezident Intelu Gordon Graylish
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový výrobce čipů, americká společnost Intel, převezme za zhruba 16,7 miliardy dolarů (413,4 miliardy korun) svého menšího rivala Altera. Jde zřejmě o největší akvizici v téměř padesátileté historii Intelu. Ten si chce převzetím Altery mimo jiné kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro které dodává procesory.

Transakce by Intelu měla pomoci rozšířit nabídku lukrativnějších čipů používaných například v datových centrech. Spojením s Alterou bude Intel moci prodávat programovatelné čipy z produkce Altery. Ty se používají mimo jiné k rychlejšímu vyhledávání na internetu.

Transakce rovněž pomůže Intelu více se angažovat v takzvaném internetu věcí, který spočívá v připojování domácích spotřebičů k internetu, napsala agentura Reuters.

Intel nabídl za každou akcii Altery 54 dolarů. To je více než desetiprocentní prémie proti páteční ceně na burze. Podniky předpokládají, že transakce bude dokončena v příštích šesti až devíti měsících. Altera se stane jedním z útvarů Intelu.

Spekulace o snaze Intelu převzít Alteru se objevily už na konci března, kdy o nich informoval deník The Wall Street Journal. Cena, kterou Intel za Alteru nakonec platí, je proti tehdejší ceně vyšší o zhruba 56 procent. Jednání prošla dynamickým vývojem, šéfové vyjednávacích týmů několikrát od jednacího stolu odešli, než jednání obnovili a dohodli se na kompromisních podmínkách.

Začlenění Altery pomůže vytvořit novou třídu výrobků, které zákazníkům přinesou výrazné zlepšení výkonu, nižší náklady a budou mnohem přizpůsobivější, řekl Reuters finanční ředitel Intelu Stacy Smith.

Obě firmy spolu již nějakou dobu spolupracují. Intel pro Alteru vyrábí některé špičkové čipy, které tato podstatně menší společnost navrhuje. Naopak Altera mohla díky dlouhodobému kontraktu z roku 2013 využívat ve svých plánech některé technologie Intelu.

V roztříštěném sektoru polovodičů je převzetí Altery třetí velkou transakcí tohoto roku, napsala agentura Reuters. Zatím největší letošní obchod dojednal výrobce čipů Avago Technologies, který se dohodl na převzetí konkurenta Broadcom za 37 miliard dolarů v hotovosti a v akciích. Firmy o této transakci informovaly minulý týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.