Intel prorazil na mobilním trhu, bude dodávat procesory Samsungu

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Procesory Intel začínají dohánět konkurenci na mobilním trhu. Čipy amerického gigantu, které dominují klasickým počítačům, si poprvé vybral významnější výrobce mobilních zařízení. Přinejmenším do jednoho ze svých tabletů je začne montovat jihokorejský Samsung.

Samsung procesorem od Intelu osadí tablet Galaxy Tab 3 10.1, přímého konkurenta iPadu od Applu, tvrdí zdroj agentury Reuters. Dosud přitom pro své mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android používal výhradně procesory britského výrobce ARM.

Procesory od Intelu se také prosadí v nové řadě tabletů ATIV s operačním systémem Windows, které Samsung představí na 20. června v Londýně. Ty se ale oproti přístrojům s Androidem prodávají podstatně hůře. Zatím není jasné, zda se při stejné příležitosti ukáže i nový tablet Galaxy.

Intel zaspal nástup mobilních zařízení odstartovaný příchodem iPhonu v roce 2007 a iPadu o tři roky později. Zakázka od Samsungu by pro něj mohla znamenat průlom a uvedení na trh, který je pro výrobce čipů stále významnější. Úspěch na mobilním trhu označil za jeden ze svých hlavních cílů i nový šéf Intelu Brian Krzanich.

Firma se spěchá s vývojem mobilních procesorů. Ty se jí zatím podařilo protlačit do mobilního telefonu Motorola Razr, ale jen na několika trzích. Samsung je podstatně větším zákazníkem, podle analytické společnosti IDC drží 18 procent světového trhu s tablety.