Írán prý vyslal na oběžnou dráhu živou opici | E15.cz

Írán prý vyslal na oběžnou dráhu živou opici

Šimpanz
Šimpanz
• 

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teherán se pochlubil kosmickým úspěchem; Íránci údajněně vyslali do vesmíru živou opici. Zprávu vydala íránská agentura IRNA a zatím se ji nepodařilo ověřit. Média v Íránu píší, že jde o další krok země k cíli uskutečnit pilotovaný kosmický let.

Podle agentury IRNA byla opice vypuštěna na palubě rakety Kavošgar, která dosáhla výšky minimálně 120 kilometrů a „vrátila se s neporušeným nákladem“. Start rakety připadal na „dny narozenin proroka Mohameda“ z minulého týdne, dodala agentura IRNA s odvoláním na prohlášení íránského ministerstva obrany. Informace nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů, konstatovala agentura Reuters.

Írán prohlašuje, že v rámci svého ambiciózního kosmického programu usiluje o vyslání svého astronauta do vesmíru. V roce 2010 Teherán uvedl, že vypustil raketu, v níž byla myš, želva a červi. V roce 2011 oznámil Írán záměr vyslat do kosmu také opici, tento pokus se ale nezdařil.

USA a jejich spojenci se obávají, že íránské vesmírné technologie by mohly být využity při vývoji raket dlouhého doletu, jež by mohly nést jaderné hlavice.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video