Jak postupovat při výběru realitní kanceláře | E15.cz

Jak postupovat při výběru realitní kanceláře

Jak postupovat při výběru realitní kanceláře
Jak postupovat při výběru realitní kanceláře
• 

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní trh letos jede na plné obrátky, tak se opět tématem stávají realitní kanceláře, jejich serióznost a schopnosti realitních makléřů.

Realitní kancelář z regionu

Zda prodávat přes velkou realitní kancelář, nebo přes malou regionální? To je otázka! Zde se těžko radí, protože to má své pro a proti. Malá realitka se více snaží, velká mívá zase dostatečné finanční zajištění na reklamu.

Ale ať si vyberete velkou nebo malou realitní kancelář, důležité je, aby její makléři byli přímo z regionu, kde vaše nemovitosti nacházejí. Pokud pro makléře není efektivní dojíždět flexibilně s každým zájemcem na individuální prohlídky, tak to nebude dělat – a mnozí zájemci se ani k vám nedostanou.

Řádné prověření je základ

Rozhodně prověřte realitní kancelář, vašeho makléře i osoby jednatelů a majitelů společnosti, se kterou zvažujete spolupracovat. Měli byste si ověřit, zda nefigurují v insolvenčním rejstříku, v evidenci exekucí, zda nemají nějaký rizikový zápis v obchodním rejstříku, jaká je jejich obchodní historie… atd. Také se podívejte, jestli společnost zveřejňuje účetní uzávěry (což prý nedělá 52% firem – viz zdroj). Dobré reference od známých jsou dobrý vodítkem, ale nespoléhejte jen na ně.

Vypadá to sice složitě, ale v dnešní době je takové prověřování už hračka. Pro prověření realitní kanceláře můžete použít například portál http://www.informaceofirmach.cz/ s aplikací CRIBIS, protože do své databáze kompiluje informace o firmách v ČR i SR ze všech důležitých rejstříků, registrů a evidencí - a má tam i neveřejná data od inkasních agentur. A tento portál je pro toto prověřování maximálně vhodný i z důvodu, že uživatelům umožňuje prověřit ekonomické vazby firem a lidí - současné i z minulosti.

Úschova kupní ceny

I v případě, že na žádné varovné informace nenarazíte, vyžadujte úschovu kupní ceny v advokátní, notářské nebo bankovní úschově. Za žádných okolností nedeponujte kupní cenu na účtech realitní kanceláře.

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video