Jihlavské náměstí okupují stovky holubů | E15.cz

Jihlavské náměstí okupují stovky holubů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odsuzovaná stavba jihlavského Prioru je strategickým místem pro odchyt přemnožených holubů

Karel Koudelka, který už tři roky reguluje stavy holubů v centru Jihlavy, si nedokáže představit lepší místo pro odchyt ptáků, než střechu Prioru na Masarykově náměstí. V těchto dnech chodí na vrchol obchodního domu pravidelně kontrolovat nalíčené pasti.

Proč je Prior nejvhodnější?

Je to jediné možné místo, kde lze umístit odchytové klece. Ostatní střechy na domech jsou sedlového tvaru a pasti by z nich mohly spadnout.

Kolik ptáků ročně odchytnete?

Sto a až sto dvacet holubů. Nyní je v okolí náměstí hejno o tři sta kusech. Co s odchycenými holuby děláte?
Třídím je podle zdravotního stavu. Zjevně nemocní jsou utraceni a likvidováni jako biologický odpad. V Jihlavě se jedná o nákazu salmonelózou, při které holubi kulhají, nebo obtížně létají. Dále paraviróza, což je takzvaný pseudomor, kdy holubi stáčejí hlavu a ztrácejí orientaci. Nemoci nejsou přenosné na člověka.

Je správné, že lidi ptáky krmí?

Patří to ke koloritu města. Na druhou stranu, není v pořádku, když někteří lidé nosí ptákům zrní po kilech. Ptáci mají krmení celoročně a vyvedou víc holoubat.

Snaží se je lidé sami likvidovat?

Myslím si, že někteří po nich střílí ze vzduchovek. S individuálním odchytem jsem se dosud nesetkal. Je to dáno také technickým vybavením. Setkal jsem se ale s jedním člověkem, který chodil pravidelně odchycené holuby z klecí na střeše Prioru pouštět na svobodu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video