Jména nových ulic? Opět podle řemesel | E15.cz

Jména nových ulic? Opět podle řemesel

Seznam žďárských ulic se rozroste o dvě nové položky. Proti Rytecké zaznívají hlasy historiků.

Třiadvacetitisícový Žďár bude mít dvě nové ulice. Rytecká a Hrnčířská na sídlišti Klafar II se stanou ulicemi s pořadovým číslem 127 a 128. Stačí maličkost. Návrh, který už jednohlasně prošel radou města, dnes dostanou na stůl zastupitelé. Ovšem Žďárští na nich ještě nějaký čas korzovat nebudou. Obě se teprve začnou stavět, v lokalitě je zatím jen hlína, bodláčí a o kousek dál slisované balíky slámy.

„Odbor územního plánování má pojmenování ulic v kompetenci od roku 2003, vycházel ještě z práce dřívější názvoslovné komise. Ta navrhovala pojmenování ulic podle řemesel, osobností města nebo středověkých osobností,“ pravila šéfka odboru plánování Irena Škodová.

Už před lety padla volba na řemesla. A byl to logický krok. Výstavba pokračuje v místě, kde archeologický průzkum prokázal existenci staré osady. Ovšem proti Rytecké ulici se teď ozývají hlasy odborníků. „Zrovna rytectví nemá s původní osadou nic společného,“ shodují se historici ze žďárského Regionálního muzea.

„Nedržíme se úplně striktně historických souvislostí,“ vysvětluje volbu Škodová.

Teď už se začíná mluvit o vybudování sídliště Klafar III. Tam už by ulice pravděpodobně dostaly názvy z jiného „balíčku“.

Téma o žďárských ulicích si přečtěte v novém čísle žďárské Sedmičky

NOVINKY ZE ŽĎÁRSKÝCH ULIC

RYTECKÁ - slepá ulice na Klafaru II, která povede kolmo od ulice K Milířům

HRNČÍŘSKÁ - povede na Klafaru II rovnoběžně s ulicí Sázavskou

DVOŘÁKOVA - stávající ulice za Albertem Hypermarket se prodlouží díky nové propojce až ke kruhové křižovatce u Kauflandu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!