K betlémům přibyly zvonky a rolničky | E15.cz

K betlémům přibyly zvonky a rolničky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chomutovský řezbář Josef Fiala rozšířil svůj mechanický betlém o další scény.

Chomutov / Dvě desítky betlémů ze dřeva, papíru i těsta. A nejméně jednou tolik zvonů, rolniček a zvonkoher. Takové jsou letošní Vánoce v chomutovském muzeu. „Betlémy máme zapůjčené z Jilemnice, Třebechovic a Roztok u Prahy,“ říká kurátorka výstavy Renáta Gubíková.

Hlavním lákadlem je ale pohyblivý betlém místního řezbáře Josefa Fialy. Původním povoláním bagrista na povrchovém dole se vyřezávání figurek věnuje ve volném čase. V roce 1995 jich přinesl do muzea první stovku, z toho 37 figur se pohybovalo. Betlém poháněly elektromotorky ze stěračů nákladních aut. Během dalších let přidával vždy po jednom stole, až se jeho dílo rozrostlo do úctyhodných rozměrů. Pro letošek ho Fiala rozšířil o další postavičky a scény.

Novinkou letošního roku byla zvonková benefiční aukce, kterou se zaměstnanci muzea rozhodli uspořádat v den zahájení vánoční výstavy. Její výtěžek putoval chomutovské Asociaci Pro Handicap. „Dražba vynesla bezmála padesát tisíc. Za výrobky, které tu asociace měla, lidé zaplatili dalších dvacet tisíc. Na handicapované děti se tak vybralo sedmdesát tisíc korun,“ pochvaluje si kurátorka Gubíková.

Vánoční výstava v muzeu potrvá do 9. ledna. Její součástí jsou kulturní programy. V přilehlém kostele svaté Kateřiny vystoupí 19. prosince v 10 hodin soubor Schola Specialis Familiae a 27. prosince v 17 hodin pěvecké sdružení Anonym.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video