Vzdělání v době koronavirové? Raději založte firmu, radí investor | E15.cz

Kalifornský investor rozdá vysokoškolákům miliony, aby se místo studia věnovali byznysu

Posluchárna, ilustrační foto
Posluchárna, ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podoba příštího školního roku zůstává zejména v USA kvůli pandemii koronaviru nejistá. Sanfranciský fond Contrary zaměřený na podporu mladých talentů vysokoškolským studentům radí, aby využili situace a zkusili založit vlastní byznys. Každý z pětice vybraných týmů Contrary podpoří částkou 100 tisíc dolarů (2,3 milionu korun). Zakladatel fondu Eric Tarczynski to uvedl v rozhovoru pro Yahoo Finance.

„Všechna výuka se teď stejně přesune do kyberprostoru a to je pro nás záminka k experimentování. Studenti prostě nejspíš nebudou chtít platit 50 tisíc dolarů za jeden akademický rok, aby absolvovali kurzy jen přes internet,“ upřesnil Tarczynski pro server Poets & Quants.

S odkazem na interní průzkum mezi studenty dále uvedl, že 65 procent z nich netuší, jak bude jejich vzdělávání na podzim probíhat, a proto zvažují, že letošní akademický rok vynechají.

„Nemohli jsme si vybrat lepší rok k tomu, abychom motivovali mladé k podnikání. Ostatně zakladatelé Facebooku a Microsoftu svůj byznys nastartovali na Harvardu během oddobí, kdy se studiu příliš nevěnovali,“ vysvětluje podnikatel. Dodal, že po zveřejnění výzvy se mu už ozvaly stovky zájemců o „grant“.

Podmínky pro jeho udělení jsou poměrně volné: nezáleží na oboru studia ani podnikatelského záměru stejně jako na formě vzdělávacího programu. Na peníze mohou dosáhnout i doktorandi či uchazeči o titul MBA.

Tarczynski plánuje vybrat vhodné uchazeče do konce srpna. Částka sto tisíc dolarů připadá na celý tým, stačí ale, aby univerzitním studentem byl jen jeden jeho člen. Contrary slibuje, že bude směrem k začínajícím byznysmenům působit i v roli mentora. Podle úspěšnosti programu Tarczynski vyhodnotí, zda začne nabízet studentům peníze každoročně.

Jinak se jeví situace univerzitám, zejména těm americkým. „Školy jsou pod intenzivním politickým a finančním tlakem, aby na podzim obnovily výuku,“ uvedl pro NBC Robert Kelchen ze Seton Hall University. „A přestože přesunou výuku na internet, pořád musejí platit učitelský sbor a provoz svých poloprázdných budov a poslucháren,“ dodal Kelchen na obhajobu toho, proč budou muset posluchači platit školné i za „provizorní“ studijní podmínky.

Tarczynskému by navíc nejspíš oponoval i známý kanadský psycholog Jordan Peterson, podle kterého je největší hodnotou období univerzitních studií dostatek času na četbu významných literárních děl a možnost procvičit si své argumentační dovednosti. „To vás ve výsledku naučí kriticky přemýšlet,“ uvedl před necelými dvěma roky v jedné ze své přednášek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video