Kampa vzpomíná na křehce silnou Adrienu Šimotovou | E15.cz

Kampa vzpomíná na křehce silnou Adrienu Šimotovou

Museum Kampa
Museum Kampa
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Gabriela Velcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Museum Kampa uspořádalo vzpomínkovou výstavu na výraznou osobnost generace šedesátých let a průkopnici informelu Adrienu Šimotovou. K vidění zde jsou její práce ze sbírky Jana a Medy Mládkových.

Křehká a silná žena zároveň připoutala pozornost svým niterně čistým zpracováním grafických tisků nebo velkoformátových mnohovrstevnatých průřezů papíry. Žena předurčená svým osudem k hlavnímu nosnému tématu smrti, které ji stále obklopovalo v jejím bolestném, ale i přese všechno utrpení šťastném a velmi bohatém životě. Adriena Šimotová už od dětství tíhla díky vlivu svojí babičky, švýcarské Francouzky, k poetismu, symbolismu a ladnosti. Grafické hlubotisky působí v jejím provedení až duchovně, s určitým šarmantním nadhledem.

Expozice Pavla Brunclíka v levém křídle Sovových mlýnů jemně odhaluje ve třech sekcích její dílo. Nikterak okázale nebo vznešeně, ale pouze s intimní pokorou a s introvertním pohledem kurátora výstavy. Vše skryté v papírech či plátnech se lehce vynořuje na povrch a prostupuje zdmi Sovových mlýnů.

Portrét Adrieny od Václava Boštíka přitahuje pozornost hned v úvodu a provází celou expozicí až k jejímu konci, kde v krátkosti odpočívá u filmového životopisného dokumentu z roku 2002. Černobílá verze se prolíná hlubotiskovou barevností a Vyprázdněná hlava při prvních krocích prostorem připomíná, že ani zde není nutné sytit mozek, jenž se nenásilně přesouvá do pozadí, a věnuje tak velkolepý prostor pro cit a porozumění.

Mohutný bílý anděl zavěšený na stěně symbolizuje čistou pokoru a naději, že i v těžkosti bytí je síla a dar tvořivosti. Vzpomínka na Adrienu Šimotovou tak je rozhodně skvělým tipem na zastávku při letní procházce Prahou.

Adriena Šimotová: Vzpomínka
Museum Kampa
Výstava trvá do 13. července
Hodnocení: 90 %

Autor: Gabriela Velcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.