Karlovy Vary chtějí při tendrech na stavby ušetřit miliony korun | E15.cz

Karlovy Vary chtějí při tendrech na stavby ušetřit miliony korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Karlovy Vary chtějí ušetřit až miliony korun důsledným zveřejňováním veškerých výběrových řízení na stavební činnost včetně podlimitních zakázek na internetových stránkách města. Náměstek primátora Jiří Kotek (Alternativa) řekl, že se výsledky už dostavují, a radnice proto chce takto postupovat i v zadávání zakázek mimo stavebnictví.

Transparentnost výběrových řízení byla podle Kotka jednou z priorit současné radniční koalice K20 a hlavním cílem je náprava údajně pokřivených cen, které se v Karlových Varech účtovaly. Kotek podotkl, že příkladem může být plánovaná oprava rozvodů v jedné základní škole. „Říkalo se, že to bude za sedm milionů. A přesto jsme vysoutěžili cenu 4,3 milionu,“ uvedl. Dalším příkladem, že lze za stavby platit mnohem méně než doposud, je podle primátora Petra Kulhánka (KOA) dokončená Divadelní lávka přes Teplou. Nabídka společnosti, jež v tendru vyhrála, byla o 35 procent nižší než cena nabídnutá dalšími firmami, které ve městě často stavěly. „Lávku postavila za 9,5 milionu korun a ve výborné kvalitě,“ konstatoval. U Divadelní lávky přitom šlo o malou a v Karlových Varech prakticky neznámou firmu. Kulhánek uvedl, že její nejnižší nabídku se podařilo prosadit ve výběrové komisi někdejší opozici ještě za bývalého vedení města (ODS, ČSSD). „Jasně se tak ukázalo, jak pokroucené ceny se v Karlových Varech účtovaly. To už by mělo být minulostí,“ dodal.

Opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) označil současné počínání vládnoucí koalice za populismus a rádoby líbivou politiku. Odmítl tvrzení, že se dříve záměrně vybíraly firmy s vysokými cenami. Podle něho i bývalé vedení města dávalo přednost nejnižším nabídkám. „Jednalo se o velké investiční akce, nikoliv jen o opravy jako nyní,“ řekl. Snaha sázet pouze na nízké nabídky a malé firmy se může městu vymstít, míní Hybner. Velmi důležité jsou rovněž reference a to, jaké zakázky už má firma za sebou, poznamenal. Zvláště, když nyní bude město investovat desítky milionů do oprav základních škol. „Nebylo by dobré, kdyby se za rok ukázalo, že stavební práce neodvedly vybrané firmy kvalitně,“ dodal Hybner.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video