Kazaši vyvinuli na podnět prezidenta „biokys“ coby elixír mládí | E15.cz

Kazaši vyvinuli na podnět prezidenta „biokys“ coby elixír mládí

Kazaši vyvinuli na podnět prezidenta „biokys“ coby elixír mládí
jogurtový nápoj, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
nes

Prioritou vládců ve všech lidských dobách bylo skrze své mudrce získat elixír věčného mládí. Alespoň o tom vyprávějí různé báje a pohádky. Tento příběh nyní oživil kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, jehož výzvy vědci vyslyšeli a vyvinuli vpravdě zázračný jogurtový nápoj, který je prý "elixírem mládí a energie". Reklamami podobného druhu jsou Evropané bombardováni denně, ale kazašský biokys, který by mohl prodloužit Nazarbajevovo vládnutí, už provází spíše politická propaganda.

Vědci v Kazachstánu tvrdí, že se jim podařilo vyvinout jogurtový nápoj, který prodlužuje život. Podle internetového vydání britského listu The Daily Telegraph vyslyšeli přání prezidenta Nursultana Nazarbajeva získat „elixír mládí a energie“, díky kterému by mohl dál vládnout.

Jogurtový nápoj podle jednoho z vědců, kteří ho vyvinuli, „zvýší kvalitu života a prodlouží ho“. Má prý blahodárný vliv na trávení a údajně prý zlepšuje zdravotní stav lidí, kteří ho pijí.

Dvaasedmdesátiletý Nazarbajev je prezidentem Kazachstánu od roku 1990. Před časem začal přemítat o výhodách nesmrtelnosti. Předloni na zasedání zástupců jednotlivých etnik žijících v této středoasijské zemi jistý delegát zastupující Korejce navrhnul, aby Nazarbajev vládnul dalších deset let. „Možná, pokud mi nabídnete elixír mládí a energie - možná jsou takové lektvary v Koreji,“ reagoval prezident. Jindy zase na zasedání vládního výboru pro vědu přemítal o tom, že v nejúspěšnějších zemích na světě se zkoumají léky proti stárnutí, přírodní omlazování, otázky nesmrtelnosti.

Zda mu nový jogurtový nápoj k tomuto vytouženému stavu pomůže, zůstává otázkou. Sami vědci připouštějí, že jen on otázku dlouhověkosti nevyřeší. „Jde jen o jeden z faktorů,“ říkají.

Autor: ČTK, nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!