Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky | E15.cz

Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky

Kolik dat lze pořídit za stejné peníze? Pro Česko dopadá srovnání tragicky
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: Anna Vacková

Mobilmania.cz
Filip Kůžel

Před dvěma týdny vydala Evropská komise studii mapující mobilní internet. Vyplynulo z ní, že v Česku se za mobilní internet platí dvojnásobek evropského průměru. Dnes pro vás máme další graf a znovu to nebude hezký pohled. Digital Fuel Monitor mapuje mobilní internet v EU a zemích OECD – celkem 41 zemí, 139 síťových operátorů, 50 virtuálních operátorů a 1 541 tarifů.

Kolik mobilního internetu lze koupit za 35 eur (asi 950 korun)? Ve Finsku, které je v telekomunikacích dlouhodobě na špičce, je to cena tarifu, který je neomezený i co do objemu přenesených dat. Průměrný Fin spotřebuje 10 GB. Také v Česku je za 35 eur neomezený tarif. Ve skutečnosti stojí u všech třech operátorů stejných 749 korun, ale je v něm pouze 1,5 GB dat (v grafu je uvedeno 2,5 GB, analytik patrně přikoupil některý z balíčků).

Mobilní dataMobilní dataAutor: MobilMania.cz
V Belgii máte za stejné peníze dvakrát více dat, v Nizozemí desetkrát více a Finové surfují neomezeně. Na druhou stranu v USA a na Slovensku dostanete ještě méně

Proč jsou u nás data drahá a operátoři s nimi šetří? Je to jednoduché – investovali do LTE sítí a teď chtějí své peníze zpět. Ale to není odpověď, vždyť ani v jiných zemích nebyly nové sítě zadarmo. Jedním z problémů je chybějící konkurence – operátoři drží stejné ceny a radují se ze stoupající křivky spotřeby mobilních dat.

Mobilní dataMobilní dataAutor: MobilMania.cz
Jak si ČR stojí v cenovém žebříčku datových balíčků s FUP 20 GB? Hledejte až napravo mezi zeměmi, ve kterých se takový balíček nedá koupit.

A situaci nezachrání ani virtuální operátoři, vždyť data kupují od těch síťových. Regulátor (Český telekomunikační úřad) se snaží situaci řešit, ale stále bohužel zůstává jen u snahy.

Článek vyšel na webu MobilMania.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!