Koráli mohou žít i v hlubším moři, než si vědci mysleli

Velký korálový útes

Velký korálový útes Zdroj: CTK

Australští vědci mapující Velký bariérový útes objevili korály v hloubce, o níž se dříve předpokládalo, že v ní život těchto organismů není možný. Podmořský robot našel druhy korálů ve vodách téměř tak temných jako noc, napsala dnes agentura AFP.

Tým Queenslandské univerzity oznámil bezprecedentní objev korálů v hloubce 125 metrů pod hladinou moře nedaleko Torresova průlivu. Ove Hoegh-Guldberg, hlavní výzkumník projektu, AFP řekl, že dosud se předpokládalo, že koráli mohou existovat jen do hloubky 70 metrů. Objev tak může vnést nové světlo do pochopení toho, jak se korálové útesy šíří a rostou.

„Je zajímavé zjistit, jak tyto organismy dokážou zvládnout tak slabé světelné podmínky – je tam opravdu hluboké šero,“ dodal. Vědce především zajímalo, jak se koráli mohou v takové hloubce rozmnožovat. Mělkovodní koráli se množí synchronizovaným pučením, které spouští Měsíc; ten je ale podle Hoegha-Guldberga v hloubce 125 metrů „sotva vidět“. „Odpověď zatím neznáme. Mohou dělat hodně odlišné věci od mělkovodních korálů,“ dodal.