Autor bankovek Oldřich Kulhánek náhle zemřel | E15.cz

Autor bankovek Oldřich Kulhánek náhle zemřel

Výtvarník Oldřich Kulhánek
Výtvarník Oldřich Kulhánek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Oldřich Kulhánek, jeden z nejvýznamnějších českých grafiků, zemřel dnes ráno ve věku 72 let. Mimo rozsáhlé grafické tvorby vytvořil podobu současných českých bankovek.

Malíř, grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. Je znám zejména svými figurativními motivy. Za grafiky, jimiž údajně hanobil představitele bývalých socialistických zemí, byl za minulého režimu perzekvován.

V letech 1958 až 1964 Kulhánek studoval grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. První samostatnou výstavu měl v roce 1968. V 70. letech měl úplný zákaz výstav, spolupráce s nakladatelstvími i publikování. Přesto se občas podařilo ilegálními cestami dostat jeho díla za železnou oponu - například v roce 1971 se pod pseudonymem Ulrich Böhm zúčastnil se svým grafickým listem Hommage á Albrecht Dürer výstavy v Norimberku.

Z výstavy díla Oldřicha Kulhánka Autor: Jiri Slama, Sedmicka
Jeden z erotických motivů Oldřicha Kulhánka

Návrh bankovek už v roce 1971

Z 80. let pocházejí Kulhánkovy slavné cykly Tváře a Ruce, grafické listy inspirované dílem George Orwella či stylizované podobizny historických osobností (Johannese Keplera, Tycha de Brahe či Rudolfa II.). Počátkem 90. let vytvořil Kulhánek návrhy českých bankovek. Podobu bankovek navrhl poprvé již v roce 1971, do tisku se ale nedostaly kvůli zmíněnému Kulhánkovu stíhání za grafiky, které odsoudil tehdejší režim.

V 90. letech Kulhánek oprášil mimo jiné motiv zápasů, inspirován vrcholovým sportem, a vytvořil řadu dalších figurálních cyklů, včetně například souboru litografií Ecce homo či cyklu leptů Erotické hrátky. Z minulého desetiletí pak pocházejí například cykly litografií Job, Parabola, Pád či Speciální dialog.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video