Berlinale zná svého vítěze. Zlatého medvěda získal maďarský film o jatkách | e15.cz

Berlinale zná svého vítěze. Zlatého medvěda získal maďarský film o jatkách

Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

První hlavní filmový festival letošního roku Berlinale zná své vítězě. Z filmů v hlavní soutěžní kategorii – včetně oceněného snímku Agnieszky Hollandové – půjdou brzy do českých kin tři včetně vítěze.

Předpovědi o favoritech šedesátého sedmého ročníku filmového festivalu Berlinale se z velké části naplnily. Zlatého medvěda získal maďarský snímek O těle a duši režisérky Ildikó Enyediové. Velkou cenu poroty získal režisér Alain Gomis původem ze Senegalu. Pro Maďarsko je to první hlavní cena na tomto festivalu po více než čtyřiceti letech.

Naposledy tuto cenu získal maďarský film Adopce v roce 1975 autorky Márty Mészárosové. Film O těle a duši vypráví o pracovnících z tvrdého prostředí budapešťských jatek. Hlavní ceny získaly i kritikou oceňované snímky Akiho Kaurismäkiho o syrském uprchlíkovi Druhá strana naděje a Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, na kterém se podíleli i Češi.

Hollandová – která v Česku zaujala trilogií Hořící keř o okolnostech dobrovolné smrti studenta Jana Palacha – natočila snímek z polsko-českého pohraničí, v němž jednu z hlavních rolí vytvořil tuzemský režisér a herec Miroslav Krobot. Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku obdržela Kim Min-hi z Jižní Koreje za svůj výkon ve filmu On the Beach at Night Alone.

Cenu pro nejlepšího herce získal Rakušan George Friedrich za roli ve snímku Jasné noci. Na oceněné snímky se mohou těšit i čeští diváci. Snímek O těle a duši do distribuce zakoupil Film Europe. Do tuzemských kin půjde i Kaurismäkiho film navazující na pět let starý snímek o uprchlících Le Havre. Přes Cinemart se pak budou mít diváci možnost podívat na film Hollandové Přes kosti mrtvých.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video