Ceny Thálie: Uspěli herec Mrkvička nebo pěvkyně Beňačková | E15.cz

Ceny Thálie za životní dílo si odnesli herec Mrkvička nebo pěvkyně Beňačková

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v sobotu na slavnostním ceremoniálu v Národním divadle získali herec Ladislav Mrkvička a pěvkyně Gabriela Beňačková. Nově vzniklá Česká akademie divadelníků udělila i novou cenu, a to za mimořádný přínos českému divadelnímu umění, dostal ji Zdeněk Svěrák, jemuž stejně jako Mrkvičkovi hlediště Národního divadla aplaudovalo vstoje.

Akademie za celoživotní jevištní výkony ocenila také herečky Helenu Kružíkovou a Věru Vlkovou a tanečnici Zdenku Kratochvílovou. Jako nejlepší výkony uplynulé sezony v činohře příslušná porota ocenila Lucii Trmíkovou a Viktora Dvořáka. Cenu za šíření divadelního umění v televizi dostal Ondřej Šrámek.

Nejdelší projev při přebírání ceny měla devadesátiletá brněnská herečka Kružíková, která mimo jiné vzpomněla na zesnulého Karla Gotta. Svěrák připomněl svého souputníka Ladislava Smoljaka a prezident pořádající Herecké asociace Ondřej Kepka ty herce, kteří již za svého života Thálii za celoživotní mistrovství nestihli získat, byť by si ji zasloužili. Jsou jimi podle něj třeba Boris Rösner, Gabriela Vránová či Václav Postránecký.

Za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v kategorii opera cenu dostala sopranistka Kateřina Kněžíková. Herecká asociace ji ocenila za roli Julietty v inscenaci Julietta aneb Snář, jedné z vrcholných oper Bohuslava Martinů, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Mezi muži v operní kategorii byl na slavnostním večeru oceněn Ondřej Koplík za roli Dona Ramira v Popelce Gioacchina Rossiniho v inscenaci Divadla F. X. Šaldy Liberec.

Cenu Thálie za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v oboru tanec dostala první sólistka Baletu Národního divadla Alina Nanu. Porota ji ocenila za roli Lise v inscenaci Marná opatrnost, kterou uvádí první česká scéna. V mužské kategorii cenu dostal Dominik Vodička za roli Muže v Kytici, kterou pro Pražský komorní balet nastudoval choreograf Petr Zuska.

Letos nově zavedenou cenu v kategorii alternativní a loutkové divadlo obdržel Milan Hajn za roli Bílého tesáka v inscenaci Divadla DRAK Hradec Králové. Nová kategorie má zatím jednu cenu, tedy nikoli cenu pro mužského a ženského protagonistu jako ve zbylých kategoriích. Milan Hajn podává podle poroty v roli Bílého tesáka naprosto výjimečný a komplexní herecký výkon, který v sobě spojuje jevištní práci s moderní záznamovou technikou (využití live cinema) a zároveň velmi osobní herecký projev v ich formě.

Za mimořádný výkon v uplynulé sezoně v oboru muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry dostala Thálii Martina Šnytová. Cenu získala za roli Reno Sweeneyové v inscenaci Děj se co děj, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. V mužské kategorii byl oceněn Vojtěch Dyk za dvojroli Sherlocka Holmese a sira Arthura Conana Doylea v inscenaci Legenda jménem Holmes, kterou uvedlo pražské Hudební divadlo Karlín.

Podívejte se na předávání cen Thálie:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video