Ned Kelly a psychedelický příběh jako nejslavnějšího australského bandity | e15.cz

Filmová recenze: Příběh o nejslavnějším australském banditovi je silně psychedelický

Iva Přivřelová

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dalším z festivalů, který pandemie vyhnala z kin na web, se stal Aussie & Kiwi Film Fest přinášející zájemcům filmové novinky z Austrálie a Nového Zélandu. V jeho letošním programu, dostupném do 29. listopadu na DAFilms.cz, figuruje i novinka Justina Kurzela Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy, která se osobitě dívá na nejslavnějšího australského psance.

Ned Kelly zemřel v pouhých pětadvaceti letech v roce 1880, kdy byl popraven oběšením. První film o něm vznikl už o 26 let později a od té doby se na plátno vrací pravidelně, naposledy v roce 2003 s tváří Heatha Ledgera.

Ve srovnání s touto klasickou romanticky pojatou vyprávěnkou je Kurzelova verze jako rána do hlavy. Krátký život australského Jesseho Jamese totiž pojala jako postmoderní halucinogenní trip, který se postupně noří do temných hlubin duší hrdých utiskovaných vzpouzejících se roli sluhů, k níž ji nenávratně odsoudili zhýralí zástupci moci.

Nový Ned má tvář hvězdy válečného spektáklu „1917“ George MacKaye, který je odhodlaný podrobit se všem Kurzelovým příkazům. Kelly tu trpí Oidipovým komplexem, vzdává poctu otci a outsiderům nošením ženských šatů a pod tlakem šílí.

Jeho hrdina zastupuje všechny psance, jeho banda se dle očekávání skládá z loajálních kamarádů, citlivých prostitutek i sobeckých pistolníků. Jejich pokus vzepřít se autoritám představuje poslední výkřik divoké svobody. Výkřik, kterým duní celý film, jehož pulzující obraz určuje hororová krajina plná uschlých stromů i stroboskopické efekty, zatímco zvuk vytváří punková agrese i hororový hudební doprovod.

Že je snímek také plný násilí a drsných slov, od tvůrce dramat Snowtown a Macbeth nepřekvapí. Stejně jako množství známých herců, které ukazuje, že pověst Kurzela jako pozoruhodného režiséra nezničila ani jeho adaptace videohry Assassin’s Creed.

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy, který vzešel z románu oceněného Booker Prize, se i přes dobré recenze výrazněji neprosadil. Nejspíše proto, že jeho psychedelická intenzita je někdy až fyzicky nepříjemná a při dvouhodinové délce unavuje a přebíjí příběh. Originalita a silné momenty se filmu ovšem upřít nedají.

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy
(drama, Austrálie, Británie, 124 minut) 
Režie a scénář: Justin Kurzel 
Hrají: George MacKay, Essie Davisová, Nicholas Hoult, Russell Crowe 
Hodnocení: 60 procent

Autorka je spolupracovnicí redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery