Havel se distancoval od knižního hitu, který líčí jeho fiktivní vztah | E15.cz

Havel se distancoval od knižního hitu, který líčí jeho fiktivní vztah

Václav Havel
Václav Havel
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fiktivní deník o milostných peripetiích spisovatelky Ireny Obermannové, ve které hraje ústřední roli postava nápadně připomínající exprezidenta Václava Havla, se stal komerčně nejúspěšnější knihou posledních dnů. Havel se od knihy distancoval.

Spisovatelka v médiích vyvolala spekulace o tom, na kolik se její příběh opírá o skutečný vztah s Havlem, a na kolik jde spíše o marketingový tah. Po třech týdnech od vydání se Obermannové Tajná kniha vyhoupla do čela žebříčku nejprodávanějších českých knih.

Spisovatelka, která dosud psala silně autobiografické příběhy o svém intimním a rodinném životě, ve své nové knize přišla s postavou „Největšího Čecha“. Ta poměrně jednoznačně odkazuje k Havlovi. „Největší Čech“ mimo jiné píše divadelní hry, zná se s dalajlámou, nosí podobný látkový náramek jako Havel a rentgenové snímky jeho plic zná široká veřejnost. Podle údajů o týdenních prodejích, které zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů byla Tajná kniha v týdnu od 29. srpna do 4. září nejprodávanějším titulem.

Vypravěčka příběhu, která řeší svůj intimní vztah s „Největším Čechem“, do značné míry splývá se samotnou Obermannovou. „Tajný“ deník zachycuje období od loňského do letošního února a v některých detailech věrně kopíruje exprezidentův program. Také některé další postavy Tajné knihy okatě připomínají reálné lidi z Havlova okolí, včetně jeho ženy Dagmar. Podle Obermannové nicméně kniha není o Havlovi, ale o jejích niterných pocitech. „Největší Čech v mé knize není Havel, i když ho třeba připomíná, i když jsem si třeba vypůjčila některé jeho charakteristické rysy. Je to fabulace, literatura,“ řekla časopisu Týden.

Havel v médiích uvedl, že knihu nečetl a číst nechce. „Z toho, co jsem o ní slyšel, usuzuji, že je to kniha senzacechtivá, plná polopravd, lží a schválností včetně informací o našich soukromých setkáních,“ řekl deníku Blesk. Mrzí ho prý, že Obermannová několika setkání s ním využila k „nepřátelskému kroku a zapletla je do svého bláznivého světa“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video