Staroměstská radnice se loučí výstavou Štreita | E15.cz

Jindřich Štreit zmapoval práci vězeňských kaplanů. Bude to poslední výstava na Staroměstské radnici

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jeden z nejuznávanějších tuzemských fotografů Jindřich Štreit v posledních dvou letech navštívil dvě desítky tuzemských věznic. Fotil v nich zejména tamní kaplany a vězně, kteří skrze víru pracovali na tom změnit svůj život k lepšímu. Výsledkem je výstava Ze tmy ke světlu, která začne v úterý na Staroměstské radnici v Praze.

Bude to zároveň poslední přehlídka, která se na Staroměstské radnici – kde se tradičně konaly prestižní výstavy jako World Press Photo – uskuteční, protože pražský magistrát se rozhodl galerijní prostory od podzimu využívat jinak.

Sám Štreit považuje výstavu – kterých za svůj život uspořádal přes tisíc – za zásadní, a to pro sílu velmi intimního tématu, které není často dokumentováno a představováno veřejnosti. Zároveň je to možná překvapivě první výstava, kterou na Staroměstské radnici bude mít.

„Přede dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo,“ říká Štreit.

„Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a při hledání nové cesty,“ dodává.

„Spolupráce pro mne byla neuvěřitelným zážitkem. Během 14 dnů jsme navštívili sedm věznic, ve kterých vznikly stovky unikátních záběrů odsouzených, kaplanů a dalších zaměstnanců. Během těchto cest jsem Jindru poznal nejen jako naprostého profesionála, ale také jako laskavého a milého člověka,“ říká předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek.

Výstava potrvá do konce září. Dosavadní zájem o projekt je ale podle pořádající společnosti Czech Photo Centre důvodem, že se výstava zřejmě objeví i v jiných městech ČR.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video