Miloš Forman dostane nejvyšší ocenění Sdružení amerických režisérů | E15.cz

Miloš Forman dostane nejvyšší ocenění Sdružení amerických režisérů

Miloš Forman
Miloš Forman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Režisér Miloš Forman obdrží v sobotu v Los Angeles nejvyšší ocenění Sdružení amerických režisérů (DGA), cenu za celoživotní dílo. Předseda tohoto prestižního sdružení Taylor Hackford označil Formana za "jednoho z největších filmařů naší doby".

„Ať se zaměří na jakékoli téma nebo na jakýkoli žánr, Miloš najde v každém příběhu univerzalitu lidské zkušenosti a umožní nám, svému uchvácenému obecenstvu, abychom se poznali v boji za svobodu výrazu a za sebeurčení, který tak dobře zobrazuje na stříbrném plátně,“ zdůvodnil Hackford rozhodnutí DGA.

O úspěchu Formanových filmů u diváků i kritiků svědčí dva Oscary za nejlepší režii za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, a rovněž tři Zlaté glóby a cena BAFTA za nejlepší režii. Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo - mimo jiné Českým lvem (v roce 1998) či na MFF v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.

Ve společnosti Kubricka, Wellese, Hitchcocka

Forman, který se narodil 18. února 1932 v Čáslavi a má od roku 1977 americké občanství, se proslavil již před působením ve Spojených státech v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

Cenu DGA za celoživotní dílo dostalo za téměř 80leté působení sdružení dosud jen 33 režisérů. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison. Cenu dostali například Cecil B. DeMille (1953), Frank Capra (1959), Alfred Hitchcock (1968), Orson Welles (1984), Billy Wilder (1985), Akira Kurosawa (1992), Stanley Kubrick (1997), Francis Ford Coppola (1998), Steven Spielberg (2000), Martin Scorsese (2003) a Clint Eastwood (2006).

Na slavnostním večeru, při němž Forman dostane ocenění za celoživotní dílo, bude také oznámena každoroční cena DGA pro nejlepšího režiséra, která bývá důležitým ukazatelem před nadcházejícími Oscary. Na cenu byli nominováni filmaři Steven Spielberg, Kathryn Bigelowová, Ben Affleck, Tom Hooper a Ang Lee.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video