Dámský gambit měl být seriál roku, ale je to spíše prázdná krása | e15.cz

Televizní recenze: Dámský gambit měl být seriál roku, ale je to spíše prázdná krása

Iva Přivřelová

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Knihy Waltera Tevise si filmaři oblíbili už před lety. Filmové verze se dočkaly romány Hustler, Barva peněz i Muž, který spadl na Zemi. A aktuální televizní adaptace příběhu geniální mladé šachistky Dámský gambit se připravovala už od svého vydání v roce 1983. Plány ovšem zmařila nejdřív Tevisova smrt a před dvanácti lety úmrtí Heatha Ledgera, který chtěl knihu zfilmovat jako svůj režijní debut.

Dívčí sirotek jménem Beth, který v Americe padesátých a šedesátých let dokáže porazit všechny soupeře kromě sebe samotné, se nakonec divákům představil až letos, a to díky sedmidílné minisérii Netflixu. Jejím hlavním tvůrcem se stal Scott Frank, spoluscenárista filmů jako Minority Report, Marley a já, nebo Logan.

Lépe ale okamžitě úspěšná série poslouží v kariéře herečce Anye Taylor-Joyové. Jakmile její hrdinka dospěje ve druhém díle do puberty, Joyová v rusé paruce ovládne pozornost kamery a předvádí před ní katalog emocí i slušivých modelů.

Dámský gambit je pohledné a příjemné retro, které vrací na obrazovku eleganci a nostalgii seriálu Mad Men. Pastelové barvy se tu odrážejí v krásných kostýmech Beth i okázalých interiérech.

Uvnitř je však série prázdná jako dutá šachová figurka. Skoro sedm hodin je příliš na příběh dívky, která se díky talentu dokáže prosadit v mužském světě, rychle si získat obdiv a uznání a jediné, s čím musí opakovaně bojovat, je její sebevědomí a závislost na alkoholu a prášcích.

Vyprávění se postupně cyklí a posouvá jen pomocí skokových změn, jež přicházejí náhle jako očividná scenáristická pomůcka. Tvůrci čas nevyužili ani k tomu, aby své hrdiny lépe propracovali psychologicky.

Emancipovaná protagonistka se točí v kruhu, než jí pomůže dohled a spolupráce jejích mužských kolegů. Její největší soupeř, inteligentní ruský šachista, zůstává figurkou v nepřekvapivé partii, pro niž je studená válka pouze kulisou, ne narativním motivem.

Nejzajímavější ze všech Bethiných vztahů – s její nevlastní osamělou matkou – skončí náhle, aniž by se pořádně rozvinul. Dámský gambit je tak hlavně hrou se světlem zvýrazňujícím přitažlivost hlavní herečky, s ladnými kompozicemi záběrů nebo s dobovými rekvizitami. Tedy nic tak chytrého, komplikovaného a vzrušujícího jako šachy.

Dámský gambit
(drama, USA, seriál Netflixu o sedmi dílech, celkem 6 hodin 35 minut) 
Režie: Scott Frank 
Scénář: Scott Frank, Allan Scott 
Hrají: Anya Taylor-Joyová, Thomas Brodie-Sangster, Marcin Dorociński, Marielle Hellerová 

Hodnocení: 50 procent

Autorka je spolupracovnicí redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery