V Rusku platí, že čím míň víš, tím líp spíš | E15.cz

V Rusku platí, že čím míň víš, tím líp spíš

Úspěšný debutant. Bývalý moskevský korespondent Economistu A. D. Miller byl za svůj románový debut Snowdrops nominován na prestižní Man Booker Prize
Úspěšný debutant. Bývalý moskevský korespondent Economistu A. D. Miller byl za svůj románový debut Snowdrops nominován na prestižní Man Booker Prize
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Rusku neexistují byznysové story. Nejsou tu ani politické story. A už vůbec tu nejsou love story. Tady jsou všechno pouze kriminální story. To říká britský novinář Steve v moskevském nočním baru svému krajanovi Nicku Plattovi, bankéři, jehož sem vyslala mateřská společnost, než z něj udělá společníka.

Pravdivost této zdánlivě úsměvné průpovídky pozná na vlastní kůži Nick a také čtenáři díky báječnému románu A. D. Millera Snowdrops, který byl v užším výběru finalistů letošního ročníku Man Booker Prize.

A. D. Miller je bývalým moskevským korespondentem týdeníku The Economist a ruské reálie zná velmi dobře. Přesněji zná přesně pocity cizince, který v ruské metropoli tráví delší dobu. Přesto mentalitu Rusů ani zásady postkomunistické (a snad až příliš brutálně kapitalistické) společnosti nedokáže pochopit ani trochu.

A stává se tak poměrně snadnou obětí hned několika „kriminálních příběhů“. Přitom zpočátku se zdá, že jeho poslední rok v Rusku bude takřka dokonalý. Chystá se uzavřít největší obchodní záležitost – poskytnout úvěr bohatému „Kozákovi“ na stavbu ropného vrtu.

Kozák působí dojmem zkušeného obchodníka (samozřejmě ruského střihu, což znamená veksláka s vazbami na dávné i současné tajné služby). Překvapivě sedí i dokumentace. Velký bonus je na cestě.

Navíc se Nickovi podaří sbalit atraktivní krásku Mashu, s níž prožívá spoustu vášnivých nocí. Proto si ani nevšimne, že se zamotává do podivné výměny bytů, v níž figuruje jako garant a právní poradce.

Název Millerova debutu Snowdrops (Sněženka) má dvojí smysl – jednak jde o název brzké jarní rostliny, ale také jde o mrtvolu, která se najde až na jaře, při roztání sněhu.

Stejně jako se najde tělo přítele Nickova souseda, s táním se konečně ukážou i pravé důsledky Nickova zdánlivě skvělého moskevského života. A ten pak může být rád, že se ve zdraví může vrátit do Londýna, odkud celý kriminální příběh vypráví své stávající milence.

Na Millerově díle je obdivuhodné, jak dokonale dokáže čtenáře držet v napětí až do samého konce Nickova příběhu.

Neustále splétá jednotlivé motivy, pozvolna skládá střípky moskevské skládačky (odtud také skvělý obal původního vydání, na němž je roztříštěná mozaika), a ačkoli čtenář tuší, že vše spěje ke smutnému rozřešení, velmi rád sleduje Millerova vodítka.

Žánrově jde o téměř dokonalý thriller, který není rušen zbytečnými akčními scénami. Místo toho se jen dál a dál prohlubuje Nickovo rozpuštění ve víru událostí. Debut jak víno, z nějž by zručný režisér vykutal báječný film.

A. D. Miller: Snowdrops: A Novel

Nakladatelství: Doubleday, 2011
Hodnocení: 90 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video