Zemřel americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch. Bylo mu 95 let | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zemřel americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch. Bylo mu 95 let

Zemřel americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch. Bylo mu 95 let
Ve věku 95 let v Praze zemřel americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, vku

Ve věku 95 let v Praze zemřel americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch. O smrti manžela české producentky Zdenky Najmanové informoval Petr Himel, majitel nakladatelství Garamond, kde v roce 2018 vyšel překlad Deitchovy knihy Z lásky k Praze. 

Autor, který žil v Praze přes půl století, v ní popsal své zkušenosti ze světa amerického i československého filmu. Deitch v československé koprodukci natočil protiválečný film Munro, který v roce 1961 získal Oscara za animaci.

V knize Z lásky k Praze je řeč o Jiřím Trnkovi, Jiřím Brdečkovi či o promarněné šanci natočit v Praze animovaného Tolkienova Hobita s Trnkovými postavami. Do bývalého Československa přijel Deitch z Hollywoodu v roce 1959. „Vymínil jsem si, že tu nezůstanu více než deset dní, ale osudové setkání s producentkou studia Bratři v triku Zdenkou Najmanovou protáhlo můj pobyt v Praze až do dneška. Od našeho seznámení uplyne 59 let, letos oslavíme 54. výročí svatby. Vzít jsme se totiž mohli poté, co jsme se oba rozvedli,“ řekl před dvěma lety Deitch.

Gene Deitch, celým jménem Eugene Merrill Deitch, se narodil 8. srpna 1924 v Chicagu. Jako animátor získal na přelomu 40. a 50. let dvakrát Zlatou medaili New York Art Directors Club za nejlepší televizní reklamu, tyto jeho práce se jako vůbec první dostaly do Muzea moderního umění v New Yorku. Od roku 1955 pracoval pro studio Terrytoons spadající pod společnost 20th Century Fox. V období mezi lety 1968-1993 pracoval jako animátor pro produkční společnost Weston Woods. V Praze natočil i 12 dílů seriálu Tom a Jerry a některé příběhy Pepka námořníka.

České úřady prý nikdy do jeho práce nezasahovaly. Jeho film Obři z roku 1969 byl však na 20 let v Československu zakázán za kritiku sovětské invaze. „Jsem rád v Praze, miluju ji a jsem tu šťastný. Natočil jsem přes 70 animovaných filmů a sedm televizních seriálů. V roce 2004 jsem dostal Annie Winsor McCay Award, které si vážím více než Oscara. Je totiž za celoživotní přínos animaci,“ sdělil ve starším rozhovoru Deitch.

Zemřela autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Jelínková podlehla koronaviru, bylo jí 85 let

Zemřela zpěvačka Eva Pilarová. Bylo jí 80 let

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!