Zemřel indický hudebník Ravi Šankar, někdejší spolupracovník Beatles | E15.cz

Zemřel indický hudebník Ravi Šankar, někdejší spolupracovník Beatles

Ravi Šankar
Ravi Šankar
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve věku 92 let zemřel ve Spojených státech jeden z nejznámějších indických hudebníků - hráč na sitár a propagátor klasické indické hudby Ravi Šankar. Oznámil to indický premiér Manmóhan Singh, který Šankara označil za "národní poklad".

Agentura Reuters s odvoláním na umělcovu rodinu informovala o tom, že Šankar, který se minulý čtvrtek podrobil operaci, skonal nedaleko svého domu v jižní Kalifornii. V posledních letech trpěl zdravotními problémy.

Držitel tří hudebních cen Grammy se narodil 7. dubna 1920 v indickém Váránasí. Již jako malý jezdil po světě s bratrem a tanečním souborem. Dostal se i do Paříže, kde nasál místní kulturu a na večírcích se stýkal s hudebními a literárními veličinami jako byli Cole Porter, Gertrude Steinová a Henry Miller.

V 25 letech Šankar složil nyní v Indii nejznámější národní píseň a jeho recitály ve vlasti přitahovaly četné obecenstvo. V letech 1956 a 1957 začal na turné po Evropě, Kanadě a USA otevírat uši Západu pro indickou hudbu. Do povědomí vešel i spoluprací s houslistou Yehudim Menuhinem nebo kontakty se členy Beatles. George Harrison jej označoval za „kmotra světové hudby“.

Šankar je otcem zpěvačky Norah Jonesové (v roce 2003 získala osm cen Grammy) a sitáristky Anoušky Šankarové, která je jeho zdatnou pokračovatelkou. Z prvního manželství měl ještě syna Šubendru, rovněž hudebníka. Ten zemřel v roce 1992.

Šankarova oddanost jeho kořenům mu přinesla mnohé ceny ze všech koutů světa a také nejvyšší civilní vyznamenání v jeho rodné vlasti - ocenění Bhárat Ratna (Klenot Indie).

Moje borůvkové noci: recenze filmu

Scorsese vytahuje Harrisona ze stínu slavnějších Brouků

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video