Kupkův Úsměv O se vydražil za 20,25 milionu korun

Obraz Úsměv O od Františka Kupky

Obraz Úsměv O od Františka Kupky Zdroj: ctk

Obraz Františka Kupky Úsměv O se na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražil za 20,25 milionu korun. Dostal se tak na čtvrté místo nejdráže prodaných děl na českých aukcích. S aukční přirážkou kupec za obraz zaplatil téměř 25 milionů korun. Informoval o tom majitel aukční síně Jiří Rybář. V první desítce nejvýše vydražených obrazů v Česku je nyní pět Kupkových děl.

Čtvrteční večerní aukce byla zaměřena výhradně na české poválečné umění, Kupkův obraz sice vznikl v roce 1933, malíř na něm ale poslední úpravy dělal ještě v roce 1951.

Dílo, jehož vyvolávací cena byla 12 milionů korun, tak zapadá do časového úseku, který si galerie pro aukci vymezila. Úsměv O je závěrečným dílem z Kupkova cyklu takzvaných mechanických realizací; na rozdíl například od díla s názvem Ocel pije neznázorňuje rozesmívající se ocel, ale je mechanismem úsměvu, který přechází až do šklebu. Patří ke Kupkovým pozdním dílům, ale je z doby, kdy už plně přešel k abstrakci, a tedy patří mezi díla sběratelsky atraktivní.

Obraz Úsměv O od Františka KupkyObraz Úsměv O od Františka Kupky | ctkObraz Úsměv O

V desítce nejdráže prodaných děl na českých aukcích je nyní pět Kupkových obrazů, z toho čtyři na prvních místech. V čele je obraz Tvar modré, za který letos v dubnu zaplatil kupec rekordní sumu 55,75 milionu korun.

Aukce nabídla jen pět desítek děl, nechyběla ale mezi nimi díla dalších slavných umělců, jako jsou Toyen, Josef Šíma, Mikuláš Medek, Václav Boštík, Karel Nepraš či Adriena Šimotová.