Kvůli stavbě praskají domy | E15.cz

Kvůli stavbě praskají domy

Za barákem jim postavili činžáky. Popraskaly jim domy, mají zničené cesty i ploty. Ptají se, kdo se jich zastane.

Lidé ve Vratislavicích jsou zoufalí. Kvůli nové stavbě jim praskají domy i cesty. Nikdo je ale neposlouchá. K domu Halamčekových v ulici K Mojžíšovu prameni ve Vratislavicích nad Nisou vede úzká silnice. Steží se tam vejde jedno auto, natož aby se vyhnula dvě protijedoucí. V těchto dnech je na cestě bláto, praskliny a rušný provoz. To kvůli stavbě vyšších obytných domů, které jim vyrostly pár metrů před vchodem na dvůr.

Slunce zakryl barák

„Říkají jim Ještědské výhledy. To teda sedí, mám výhled akorát na zeď baráků a náklaďáky, které tady celý den jezdí,“ zlobí se Josef Halamček. A není sám.
Na nové domy vidí všichni v ulici, jen každý z trochu jiného úhlu. „Na zahradě jsme měli celou dobu, kdy stavěli, hromadu polystyrénu. Zato teď máme pár metrů od oken zeď a okna do bytu v novém domě. Úplně jsme přišli o výhled i soukromí,“ říkají manželé Kadaví a ukazují na balkony nového domu, které od jejich zahrady odděluje jen vzrostlý strom a pár metrů udusané hlíny. „Když slyším Ještědské výhledy, úplně se ve mně všechno otáčí. Nemám výhledy, mám jen zeď, stín a zimu,“ přidává se další ze sousedek Jana Dušánková. Lidé z Vratislavic se zlobí. Tvrdí, že domy u nich v ulici vyrostly, aniž by se někdo ptal na jejich názor. „Psali jsme petici, nikdo ji nebral vážně. Dřív než se začalo stavět, nikdo to s námi neprojednal,“ říká Halamček. A další ze sousedů, Jan Hartmann, dodává: „Starosta by se měl starat o lidi, a ne o investory. Mrzí mě, že se nás nezastanou ani zastupitelé,“ dodává.
Nařčení z nezájmu nebo zatajování plánů na výstavu se ovšem vratislavický starosta Lukáš Pohanka brání. „Lidé žijící v ulici K Mojžíšovu prameni se dostali k informacím včas. Jak o územním řízení, kde se například rozhoduje o výšce domů, jeho vzhledu nebo velikosti. Tři schůzky s lidmi bydlícími v dané lokalitě jsme měli před vydáním stavebního povolení,“ vyjmenovává Pohanka. Navíc se tam podle něj mluvilo i o rozšíření cesty, vybudování nových plotů i o napojení domů na nově budovanou splaškovou kanalizaci. „S těmi opatřeními lidé bydlící při silnici souhlasili, a stvrdili to svými podpisy,“ podotýká Pohanka. Lidé z ulice pak byli i účastníky stavebního řízení, ale žádné připomínky nikdo nevznesl. Přesto se obyvatelé cítí být podvedeni a říkají, že na schůzkách jim nikdo pořádně nic nevysvětlil. „Dřív nám tvrdili, že tam nepostaví nic jiného než nějaké sportoviště. Nechtěli ani prodat parcelu s tím, že není určená pro stavbu. A teď tohle,“ vzpomíná Mirek Kadavý. Teď žijí místní doslova na staveništi.
„Popraskal nám dům, všude je prach, okna jsou tak špinavá, že je mejeme několikrát týdně. Pohla se i trubka s plynem, je otázkou času, kdy to tady bouchne,“ vysvětluje Halamček. Navíc zdejší lidé říkají, že mají výstavbou zmařené investice. „Kdybych chtěl dům prodat, kdo si ho koupí na takovémhle místě,“ říká Halamček. Místní vědí, že už s novými domy nic nenadělají. Chtějí ale, aby jim alespoň někdo zaplatil škody.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!