Legenda B-52 přistála v Mošnově

Legendární bombardér B-52, jedna z největších amerických leteckých zbraní, přistál v Mošnově. Vůbec poprvé se dotknul české půdy.

Napřed to byla jen malá černá tečka v dálce nad ostravskými paneláky. Jak se blížila, mohutněla a vydávala stále větší rámus. Slavný bombardér B-52, symbol studené války, nikdy dřív nepřeletěl hranice států bývalé Varšavské smlouvy. Až teď. Přiletěl se ukázat lidem na Dny NATO, které se o víkendu konaly na letišti v Mošnově.
„Je domluveno, že udělá kolečko. Pro fotografy,“ popisoval přílet pořadatel Dnů NATO Zbyněk Pavlačík. Američtí piloti legendárního bombardéru splnili nad Mošnovem domluvu na dvě stě procent: udělali kolečka rovnou dvě.
„Má dolet čtrnáct tisíc kilometrů,“ konstatoval Pavlačík, zatímco téměř padesát metrů dlouhé a šedesát metrů široké letadlo burácelo nad ranvejí. Vypadalo to, jako by obrovský letoun ve vzduchu plaval. A u toho dost kouřil. Pak dosedl na letištní plochu a k brždění použil obrovský žlutý padák. Finále? Jako z Hollywoodu. Otevřela se dvířka kabiny a ven vystoupili dva vypulírovaní rozesmátí američtí piloti.
Dostat B-52 do Mošnova nebylo jen tak. Pořadatele to stálo hodně sil a vyjednávání. Dlouho předtím, než dosedl na zdejší dráhu, museli přiletět experti z letecké základny v Louisianě. Potřebovali změřit, jestli se letadlo na letiště vůbec vejde. Vešlo a legendární letoun zůstal na mošnovském letišti celých pět dní. Přišly si jej prohlédnout davy lidí.
Bombardéry B-52 bojovaly ve Vietnamu, v Perském zálivu i v Afghánistánu. Mezi stovkami nadšenců, kteří přílet stroje pozorovali, stál i pětačtyřicetiletý Vojtěch Strnad. „Jako kluci jsme termín B-52 používali pro holky s dobře vyvinutým popředím,“ smál se a potvrdil tím, že bombardér je skutečně legendou.