Leonard Cohen - charismatický hudebník, který neumí stárnout | E15.cz

Leonard Cohen - charismatický hudebník, který neumí stárnout

Leonard Cohen
Leonard Cohen
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Share on Facebook Messenger
Nostalgický klid balad charismatického Leonarda Cohena připomíná zenovou zkušenost tohoto muže, byť snad nejkrásnější song, průzračnou Suzanne, napsal už v mládí. Vyhlášený milovník žen, který žil pět let v klášteře, se odjakživa pohyboval na půl cesty mezi posvátným a světským. Kanadského básníka, písničkáře a zenového mnicha, který letos oslavil 80. narozeniny, si mohli třikrát naživo vychutnat také čeští fanoušci v Praze.

Hallelujah, Sisters of Mercy, Famous Blue Raincoat, Bird on a Wire či I'm Your Man. To jsou Cohenovy nejslavnější songy, se kterými sklízeli ovace i jiní, například skupina R.E.M. nebo zpěváci John Cale, Nick Cave či Elton John. Celkem bylo zaznamenáno na 2000 jiných ztvárnění jeho nahrávek. Již přes půlstoletí mizí tento drobný muž s výrazným nosem z dohledu a zase se objevuje v triumfálních návratech. Jeho alba ze 60. let 20. století jsou stejně slavná jako ta z osmdesátých, kdy se z praktikujícího žida stal nadšený student zenu.

Leonard Cohen se narodil 21. září 1934 v hluboce konzervativní židovské rodině v Montrealu. Jeho dědeček přicestoval do města z rabínské univerzity v Litvě. Leonard vystudoval univerzitu a hebrejskou školu. Ve dvaadvaceti debutoval sbírkou veršů Let Us Compare Mythologies a časem přidal dalších deset sbírek. Pak napsal báseň o tanečnici, jíž se nemohl dotknout jinak než myšlenkou, neboť byla ženou jeho přítele. Jmenovala se Suzanne. Udělal z ní píseň a tou otevřel své první album Songs of Leonard Cohen (1967).

Hrát na kytaru se naučil od potulného písničkáře a na recitálech se začal sám doprovázet. Odjel do Řecka na ostrov Hydra a tam potkal zásadní inspiraci - blonďatou Norku Marianne. Žili spolu s přestávkami sedm let a o jejich rozchodu vypráví další slavný hit So Long, Marianne. Na ostrově napsal i dva romány - oba velice osobní, těžko stravitelné a neslýchaně otevřené. Div že je nespálili jako pornografii. Po druhém díle Nádherní poražení (1966, česky 1997) jej kritika nazvala kanadským Jamesem Joycem.

„Napůl vlk a napůl anděl“ byl po návratu z ostrova Hydra představen Bobu Dylanovi, Andymu Warholovi a hlavně krásné Nico, do které se zamiloval a napsal o ní píseň Joan of Arc. Navzdory mnoha láskám se nikdy neoženil, syna Adama a dceru Lorcu má s bývalou přítelkyní Suzanne.

Leonard Cohen Autor: Profimedia.cz

Kultovní postavu, ale spíš v Evropě než v Americe, z něj učinilo již zmíněné první album. Mezi další slavné desky patří Songs from a Room (1969), Songs of Love and Hate (1971), Various Positions (1984), I'm Your Man (1988).

Navzdory úspěchu často utíkal před depresí, která ho neustále trýznila, měnil světadíly, ženy, drogy a druhy whisky. Bydlel na farmě v Tennessee, New Yorku, Paříži, Los Angeles a jeho životem se mihly stovky žen. Odpovědi na mnohé otázky nalezl až ve studiu zenu. Od roku 1994 pět let meditoval v zen-buddhistickém klášteře vysoko v horách jižní Kalifornie (Česká televize uvedla v roce 2003 umělcův dokumentární portrét natočený na jaře 1996).

Nedlouho poté začal zase zpívat. Po albu Essential z října 2002 následovalo v roce 2004 Dear Heather, na kterém někdejší trýznivost a vášeň nahradilo smíření. V roce 2006 vydal sbírku básní, aforismů a obrázků Kniha toužení (česky vyšla loni) a v témže roce byl uveden do americké rock-and-rollové síně slávy. A když se v roce 2008 na turné po 15 letech znovu postavil na pódium, sklízel všude nadšené ovace. Fanoušky na celém světě uchvátil koncerty, které trvaly i tři a půl hodiny. I jeho pražský debut v témže roce se zařadil mezi hudební události roku.

Po úspěchu turné vydal Cohen desku Old Ideas s desítkou písní o lásce, sexualitě, ztrátě a smrti. Své zatím nejnovější album s názvem Popular Problems zpěvák vydal v září při příležitosti svých osmdesátin.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.