Lidé opouštějí Windows XP. Zájem o operační systémy se ztrojnásobil | e15.cz

Lidé opouštějí Windows XP. Zájem o operační systémy se ztrojnásobil

Pracovní plocha Windows XP (ilustrační foto)
Pracovní plocha Windows XP (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Vibrant Spirit via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukončení podpory operačního systému Windows XP se projevilo ve zvýšení zájmu o licence pro novější Windows až na trojnásobek. O desítky procent vzrostl i prodej nových počítačů.

Podle srovnávače cen Heureka se zvýšila poptávka po Windows 7 a Windows 8.1. „Oproti předchozímu týdnu se zvýšily prodeje na dvojnásobek, oproti minulému měsíci dokonce na trojnásobek,“ uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman. Trojnásobný nárůst prodejů Windows 8.1 i počítačů zaznamenal i internetový obchod CZC.cz.

Konkurenční Alza.cz zaregistrovala podle mluvčí Šárky Jakoubkové zvýšení zájmu o notebooky a ultrabooky o zhruba deset procent. „Alza.cz pro své zákazníky připravila informační stránky, ve kterých radí, jak postupovat v souvislosti s ukončením podpory Windows XP. Návštěvnost těchto stránek nejvíce stoupala týden před ukončením podpory a vrcholila v den ukončení podpory Windows XP, kdy jsme zaznamenali téměř 100procentní nárůst návštěvnosti,“ dodala.

Lidé nejčastěji nakupují notebooky nebo ultrabooky s úhlopříčkou 15 palců v cenové kategorii mezi 12 a 15 tisíci korun, které jsou vybavené verzí Windows 8. Vzrostl zájem i o notebooky od Apple. Společnost Microsoft ukončila technickou podporu více než 12 let staré, ale stále velmi oblíbené, verze XP 8. dubna. Počítače s XP tak již nezískávají pravidelné aktualizace i opravy na nově objevené chyby a stávají se tak zranitelnější vůči útokům.

Podíl XP podle serveru Rankings.cz sice klesá, ale stále jsou s 22 procenty druhé nejoblíbenější za Windows 7, které mají téměř polovinu trhu. Nejnovější Windows 8 mají podíl necelých šest procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video