Londýnské Natural History Museum brzy otevře. Myje i velrybu | E15.cz

Londýnské muzeum plánuje otevření po koronavirové pauze. Umýt se musí i velryba

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přírodopisné muzeum v Londýně se chystá opět otevřít své brány po nucené přestávce. Do 5. srpna musí být vše nachystané. Kromě přípravy dodatečných hygienických opatření se pracovníci muzea věnují i čištění exponátů včetně pětadvacetimetrové kostry velryby.

Během přesušení provozu muzea se na exponátech usadilo „docel dost prachu“, cituje agentura PA vrchní konzervátorku muzea Lorraine Cornishovou.

Kostra velryby pojmenované Hope (Naděje) je zavěšená od stropu ve vstupní hale muzea. Zaměstnanci ji tak mu čistit z vysokozdvižných plošin. Při čistění konzervátoři zároveň analyzují stav exponátů. „Napíšeme zprávu, něco jako lékařskou zprávu, o tom, v jakém jsou stavu, zda mají nějaké praskliny nebo cokoliv jiného, čemu bychom se měli věnovat,“ řekla Cornishová.

„Na návrat návštěvníků jsme se připravovali celé týdny a chceme, aby naše sbírky skutečně vynikly ve smyslu toho, že budou čisté, aby si je veřejnost mohl užít,“ dodala.

Jindy rušné muzeum ale zůstane i po otevření nezvykle klidné. Maximální počet návštěvníků totiž bude s ohledem na jejich bezpečnost snížen na 15 procent obvyklého stavu. Díky rozloze muzea, které sídlí v bývalé katedrále, nebude podle jeho vedení problém, aby lidé dodrželi dostatečný odstup od dalších návštěvníků.

Další muzea a galerie v britské metropoli se už otevřely. Galerie Tate Modern žádá návštěvníky, aby nosili roušky v obchodech mezi expozicemi, v galeriích zakrývání nosu a pusy doporučuje. Podobná opatření zavedla Národní galerie, ta navíc omezuje i počet návštěvníků. Šatny zůstávají uzavřené.

Prohlédněte si fotogalerii:

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video