Druhý dech pro Boeing 747. Rolls-Royce mu namontuje pátý motor | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Druhý dech pro Boeing 747. Výrobce motorů Rolls-Royce mu namontuje pátý motor

bru

Éra Boeingu 747, jehož ikonická silueta s hrbem na trupu provází světové letectví přes pět dekád, se chýlí ke konci. Ne všechny letouny ale čeká dožívání ve flotilách nákladních aerolinek nebo rozebrání na náhradní díly. Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce jeden z vyřazených letounů přestaví na létající testovací platformu.

Letadlo Boeing 747-400, které projde kompletní rekonstrukcí, bylo dvacet let součástí flotily australských aerolinek Qantas. Nalétalo více než 70 milionů kilometrů a přepravilo 2,5 milionu cestujících.

Nyní bude k jeho trupu namontován speciální pylon, na který budou vývojáři Rolls-Royce připevňovat své nejnovější motory a sledovat jejich chování v prostředí, které odpovídá reálnímu provozu. Prostornou palubu letadla, na níž dosud sedávalo až 364 cestujících, obsadí nyní kromě pilotů a inženýrů také množství monitorovacích zařízení. O úpravy, které potrvají dva roky, se postará americká společnost Aerotec.

Avia ukončila výrobu aut, přechod k elektromobilitě Strnadově firmě nevyšel

„Královna nebes se stane drahokamem na koruně našich globálních testovacích programů. Jde o značnou investici, která navýší naše testovací kapacity a umožní nám získat více letových dat než dosud,“ prohlásil šéf vývoje Rolls-Royce Gareth Hedicker.

Nejde přitom o první Boeing 747, který Rolls-Royce využívá. Britská společnost si už dříve pro testování upravila starší typ 747-200, dosud s ním absolvovala 285 letů.

Aerolinky Qantas se zbavily všech letounů Boeing 747 ve své flotile. Na vině tentokrát nebyl koronavirus, aerolinky je kvůli nízké efektivitě provozu začaly vyřazovat už v minulých letech.   

Létající rezidence i mobilní nemocnice. Katarští vládci prodávají prakticky nový obří boeing

Pandemie zlevnila letadla. Ceny pronájmu dopravních strojů spadly až o desítky procent

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!