Mají strach, když začíná pršet | e15.cz

Mají strach, když začíná pršet

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hodějovický potok zaplavuje domy. Situaci zhoršila i stavba supermarketu.

Když zabubnuje na střechu déšť, vyděsí se k smrti. Obyvatelé českobudějovické části Nové Hodějovice si už osm let vedou deník povodňových škod. Vyměňují poničené zařízení, omítají fasády a čistí zabahněné zahrádky. Po stejný čas jim pojišťovny ruší smlouvy nebo zvyšují poplatky. Největší rána přišla v červnu 2008. Některé domy stály metr ve vodě. „Sepisovali jsme petice a založili občanské sdružení,“ říká předseda sdružení Hodějovický potok Jan Pečman. Sdružení má webové stránky, kde ukazuje marný boj s úředníky. V těchto dnech pro něj vypracovává posudek k odtokovým poměrům soudní znalec. Chce podat žalobu.
Úředníci i lidé se přitom shodují v jednom: povodně způsobuje jinak klidný Hodějovický potok. Při větší vodě neprojde propustkem pod železniční tratí z Budějovic do Českých Velenic a druhým pod silnicí na Trhové Sviny.
Jak je možné, že nikdo nedokáže chybu napravit? Propustek pod tratí patří Správě železničních dopravních cest, druhý pod silnicí je kraje. Korunu všemu nasadila stavba supermarketu s parkovištěm na druhém břehu. Investor ji před dvěma lety postavil na navážce. Tím ale vytvořil bariéru. Domy na druhé straně jsou níže a při povodních se ocitnou na dně jezera. Ze západní strany je několikametrový násep. „Stavební úřad nás obešel. Nemohli jsme mít ke stavbě připomínky, protože nejsme přímými sousedy. Objevili jsme ale v dokumentech poznámku, že při zhoršení odtokových poměrů je musí investor napravit,“ připomíná další místní Radek Bartuška.

Vodu dřív pobraly louky

Takový dodatek potvrdil i primátor Juraj Thoma. Splnění podmínky by podle něj měly požadovat stavební a vodoprávní úřad.
Jak ale může pomoci radnice, která prodala v lokalitě pozemky na stavby? Před padesáti lety zde byly většinou louky, do kterých se voda vsakovala. Podle náměstkyně primátora Ivany Popelové nejsou propustky majetkem města. Navrhuje instalaci měřidel zvyšování hladiny.
Úředníci Správy železniční a dopravní cesty reagují na svůj propustek podrážděně. „Vždycky stačil, než kolem potoka vyrostly domy. Plánujeme jeho rekonstrukci, ale dřív než po roce 2013 to nebude,“ dodává náměstek šéfa českobudějovické pobočky Jaroslav Volavka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video