Malé říčky vyhnaly lidi z domovů | E15.cz

Malé říčky vyhnaly lidi z domovů

Opavsko trápí velká voda. Podle hasičů je tam situace nejkritičtější v kraji.

Během dneška stouply kvůli silným a vytrvalým dešťům hladiny všech řek na Opavsku. Nebezpečí lidem hrozí především na malých tocích. Nejhorší situace je v úseku mezi Stěbořicemi a Opavou-Jaktaří. Ve Stěbořicích, Zlatnících a v Jakartovicích museli lidé kvůli vodě dočasně opustit domov.
„Celkem deset osob hasiči zachránili a dalších deset evakuovali na Opavsku. Přijel pro ně hasičský autobus. Je tam zřejmě v tuto chvíli povodňová situace nejvážnější v rámci Moravskoslezského kraje,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.
Evakuováni byli lidé ze Stěbořic, Jakartovic a Zlatníků. Hasiči také evakuovali Nový Dvůr, kde hrozí protržení rybníka. Ve Zlatnících se voda valí přes náves a vyplavila desítky sklepů. Třetí stupeň povodňové aktivity platí také v Oticích na řece Hvozdnici.
„Máme zatopené sklepy. Na polích i na zahradách je spousta vody. Z našeho dvoumetrového keře šeříku na zahradě kouká z vody jen vršek. Ve sklepě jedou čerpadla na plné obrátky. Takových osmdesát centimetrů vody tam máme určitě,“ popisuje Božena Mošová situaci v Jakartovicích.
Ve Stěbořicích museli zdomu obyvatelé, kteří žijí u pivovaru. „Hasiči museli použít na jejich záchranu gumové čluny. Zachráněno bylo osm dospělých osob a dvě děti. Povodeň a zatápění bytů způsobuje rozvodněná Jaktařka, situace s rozlitou vodou, která zaplavuje obydlí, je obdobná i v Opavě-Jaktaři,“ popsal mluvčí Kůdela s tím, že další desítky lidí odcházejí z domovů sami.
V Opavě největší nebezpečí hroží v Jaktaři, Kylešovicích, Milostovicích a Komárově. „V Milostovicích voda teče přes náves. V Kylešovicích mají zaplavené sklepy a na konci ulice Na Pomezí musí hasiči odčerpávat vodu z laguny, která tam na poli vznikla už během května a hrozí, že se rozlije,“ popsal mluvčí opavské radnice Jan Šindler, který s povodňovou komisí objíždí zaplavená místa.
Evakuační centrum v Opavě je v pohotovosti. Lidé postižení povodní mohou volat na čísla 604 229 346 nebo 604 229 373.
Voda zalila i řadu silnic. Řidiči vůbec neprojedou přes Kobeřice na Rohov, z Rybníčků na Otice, Šilheřovicemi, z Kylešovic do Komárova a z Darkovic do Darkoviček.
Jen s velkou opatrností mohou lidé jet po silnicích mezi Opavou a Brankou u Opavy, Opavou a Holasovicemi, Kravařemi a Zábřehem, Kylešovicemi a Chvalíkovicemi, Komárovem a Komárovskými Chaloupkami a Lhotou a Smolkovem.
Řeka Opava je v Opavě na prvním stupni povodňové aktivity. „Ukázalo se, jak důležitá byla úprava řeky u Ostroje na úkor tamních zahrádek. Pomohlo to Malým Hošticím, voda díky tomu míří jinam,“ dodal mluvčí Šindler.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!