Manažer Yahoo dostal miliardový zlatý padák. Ve firmě byl jen 15 měsíců | E15.cz

Manažer Yahoo dostal miliardový zlatý padák. Ve firmě byl jen 15 měsíců

Manažer Yahoo dostal miliardový zlatý padák. Ve firmě byl jen 15 měsíců
Bývalý provozní ředitel Yahoo Henrique de Castro
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: nrkbeta

kaj

Nedávno propuštěný provozní ředitel internetové společnosti Yahoo Henrique de Castro odešel z firmy s odstupným ve výši 58 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Ve funkci přitom působil pouhých 15 měsíců.

De Castro byl druhým nejvyšším členem vedení americké firmy, kde měl na starosti prodej reklamy. Šéfka Yahoo Marissa Mayerová ho do firmy přetáhla z Googlu v říjnu 2012, krátce po svém nástupu do čela společnosti.

Provozní šéf měl Mayerové pomoci přilákat větší počet inzerentů a zajistit firmě výraznější růst příjmů z reklamy. Mayerová ale posléze dospěla k závěru, že se mu tento plán nedaří plnit, a v lednu ho propustila. Sdělila tehdy také, že dalšího provozního ředitele vybírat nebude.

Podle správní rady Yahoo velká část odstupného pro de Castra souvisí s náklady na jeho přechod z Googlu. Tam by býval dostal miliony dolarů v akciích, kdyby u firmy zůstal. V případě odchodu jinam se jich ale musel vzdát, což Yahoo přimělo k tomu část těchto odměn de Castrovi kompenzovat.

Odstupné pro de Castra je více než dvojnásobkem toho, co Yahoo loni zaplatil Mayerové, vyplývá z firemního sdělení pro americké regulátory. Její roční mzda přitom ve srovnání s předešlým rokem klesla o 32 procent na 24,9 milionu dolarů. Toto snížení pramenilo především z odměny v akciích, kterou dostala v červenci 2012, když ji Yahoo přesvědčil, aby opustila svou práci vysoce postavené manažerky v Googlu a stala se generální ředitelkou Yahoo.

Autor: kaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!