Microsoft: Operační systém Windows 10 vstoupí na trh v létě | E15.cz

Microsoft: Operační systém Windows 10 vstoupí na trh v létě

Microsoft: Operační systém Windows 10 vstoupí na trh v létě
První oficiální ukázky Windows 10
• 
ZDROJ: Microsoft

ČTK
pav

Nový operační systém Windows 10 americké softwarové společnosti Microsoft vstoupí na trh již v létě. Na konferenci v čínském Šen-čenu to dnes oznámil šéf divize Microsoftu pro operační systémy Terry Myerson. Dosud se očekávalo, že firma začne svůj nový produkt nabízet až na podzim. Myerson podle médií nesdělil žádné konkrétní datum. Potvrdil jen, že firma bude nový operační systém poskytovat na jeden rok zdarma uživatelům dřívějších verzí Windows 8.1 i Windows 7.

Na čínském trhu Microsoft nabídne bezplatný přechod na Windows 10 všem uživatelům Windows, včetně těch, kteří nyní tento systém používají bez patřičné licence. „Věříme, že zákazníci časem pochopí hodnotu řádně licencovaných Windows. My jim umožníme snadný přechod k legitimním kopiím,“ cituje firmu list The Wall Street Journal.

Jan Sedlák: Microsoft a Windows ještě mají naději

Systém Windows 10 se má podle Microsoftu stát jednotnou platformou pro různé typy přístrojů, včetně osobních počítačů, počítačových tabletů, chytrých telefonů a herních konzolí Xbox. Firma doufá, že nový systém podpoří její aktivity v oblasti chytrých telefonů, kde zaostává za konkurencí.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows používá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů však firma zaostává za konkurenty Google a Apple. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows Phone loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.

Microsoft loni v dubnu dokončil převzetí divize výroby mobilních telefonů od finské společnosti Nokia, za kterou zaplatil 5,44 miliardy eur (148 miliard korun). Kromě výroby telefonů získal Microsoft i licence a portfolio patentů Nokie.

Microsoft ukázal přihlašování Windows Hello. Už žádná textová hesla
Před pár lety vznikla nová aliance výrobců FIDO, která si klade za cíl sjednotit biometrické a jiné bezpečné přihlašování. A to nejen k počítači, ale i k webovým službám, programům aj. Na jaře 2013 vstoupil do aliance i Google a loni na podzim zavedl podporu pro FIDO i ve svém Chromu. K jeho službám se tedy můžete přihlašovat pomocí USB klíče, který podporuje protokol FIDO U2F.
Letos v únoru si nakonec aliance FIDO všiml i Microsoft a oznámil, že bude jeho protokoly podporovat ve Windows 10. Nyní konečně představil vlastní řešení. Říká mu Windows Hello a Passport a jedná se o systém prakticky okamžitého přihlášení do Windows prostým pohledem nebo třeba sejmutím otisku prstu.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!