Mini Cheetah: Malý robotický čtyřnožec z dílny MIT je rychlý, mrštný a umí i salta | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Mini Cheetah: Malý robotický čtyřnožec z dílny MIT je rychlý, mrštný a umí i salta

Karel Javůrek - VTM.cz

Speciální robotické „psy“ známe především od inženýrů z Boston Dynamics, tentokrát se ale vlastním vylepšeným řešením v podobném designu pochlubili inženýři z MIT.

MIT Mini Cheetah vychází již ze starších prototypů a má velmi podobnou konstrukci jako třeba SpotMini od Boston Dynamics, je ale ještě mnohem menší a v mnoha ohledech obratnější. Jeho hmotnost je pouze 9 kilogramů a díky silným motorům je velmi rychlý a mrštný. Jeho maximální rychlost je v současnosti až 2,45 metru za sekundu.

Dokáže se pohybovat všemi směry, dělat úkroky do stran, přiklánět se na jakoukoli stranu, poradí si se seskoky z menší výšky, prudkými nárazy (ve videu lze vidět testovací „kopy“ lidskou nohou) a pochlubit se může i saltem vzad. Na konci videa pak můžete vidět i ukázky toho, jak to dopadá, když jsou v ovládacím softwaru chyby.

Mini Cheetah je stále ve fázi vývoje a slouží především pro výzkum, takže uvidíme, jestli se někdy v budoucnu vůbec dočkáme vytvoření nějaké formy finálního produktu, který bude v prodeji.

MIT Mini Cheetah

Robot od Boston Dynamics si vyrazil zaběhat na čerstvý vzduch
Helikoptéra určená pro použití na Marsu má za sebou první testovací let
Vědci zjistili, že lze zlepšit vodivost melaninu


Článek vyšel na serveru VTM >>>


Autor: Karel Javůrek - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!