Místo kasáren vysoká škola | e15.cz

Místo kasáren vysoká škola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vojáky vystřídají vysokoškoláci a počítačové firmy. Z části bývalých kasáren plánují Technologický park.

Žižkova kasárna patří k Písku stejně neodmyslitelně jako Kamenný most. Stovky mužů dodnes vzpomínají na časy, kdy se právě tam stali z chlapců chlapy. Poslední vojáci opustili kasárna v roce 2007. Od té doby je místo prázdné. V příštím roce se situace změní. Ve dvou budovách se usídlí vysoké školy a počítačové firmy. Vznikne Technologický park. Už teď jsou stavební práce v areálu v plném proudu. „Jsme v jednání se sedmi vysokými školami. Třeba s ČVUT Praha, VŠTE České Budějovice nebo Vysokou školou podnikání Ostrava. Také se dvěma středními píseckými školami. Budoucí nájemní smlouvu jsme podepsali zhruba s desítkou firem,“ potvrzuje Jaromír Grégr, majitel firmy Reality Grégr a společnosti Technologické centrum Písek s.r.o. Ta je vlastníkem dvou budov při vstupu do areálu.
Nápad schvalují i Písečtí. Hlavně mladí lidé by uvítali, kdyby v Písku, který je už léta braný jako studentské město, byla vysoká škola. „Za rok budu maturovat a určitě bych byl rád za vysokou školu doma v Písku. Dojíždím na střední do Tábora, jsem přes týden na privátě a v místě bydliště by bylo všechno snazší,“ uvažuje Michal Bouška, který se zhlédl v počítačích a chtěl by pokračovat vzděláním v technickém směru.
Společnost Reality Grégr původně plánovala v areálu kasáren výstavbu nových bytů. Dokonce už pro obě budovy měla připravené stavební povolení. „Bohužel přišla doba ekonomické recese, a tak jsme museli naše plány přehodnotit,“ vysvětluje Grégr.
Změny plánu ale podnikatel nelituje. „Česká republika dostala od Evropské unie nálepku země vytvářející prostředí pro inovaci, vědu, výzkum, vzdělání, a v tomto duchu je a bude dotačně podporovaná. V očích investora je Technologický park jednou z mála cest, která má do budoucna ohromný potenciál,“ vysvětluje Grégr.
Předpokládaná kolaudace první etapy Technologického parku by měla být v červenci roku 2012. Bude stát zhruba půl miliardy korun. Z toho je 252 milionů korun dotace.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery