Mládek: Stavba rychlého internetu z evropských fondů je jeden velký bolehlav | E15.cz

Mládek: Stavba rychlého internetu z evropských fondů je jeden velký bolehlav

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budování vysokorychlostních sítí z evropských fondů je v praxi jeden velký bolehlav, řekl na konferenci o internetu během Česko-čínského investičního fóra ministr průmyslu Jan Mládek. Česko chce pomocí prostředků z Evropské unie podpořit budování rychlého internetu v místech, kde by se to poskytovatelům normálně nevyplatilo. Chce tak předcházet rozšiřování sociálních rozdílů v zemi.

V říjnu česká vláda po dlouhé době a kritice ze strany odborníků schválila plán rozvoje sítí rychlého internetu. Ten umožňuje na stavbu sítí čerpat evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

„Za evropské peníze ale můžeme budovat tam, kde to nepostaví soukromý sektor a neohrozíme tak jeho investici,“ řekl na konferenci Mládek. Problémem podle něj je určit, kde už je výstavba za evropské peníze legitimní.

Stát musí zmapovat takzvaná bílá místa. V listopadu by zároveň měla Sněmovna začít projednávat zákon, který by výstavbu vysokorychlostních sítí měl zjednodušit a zlevnit. „V získání stavebního povolení je Česká republika na 133. místě,“ řekl ministr průmyslu.

Vysokorychlostní sítě dosahují rychlosti alespoň 30 Mb za sekundu, v České republice je má k dispozici 18 procent internetových uživatelů. Vláda by přitom chtěla vysokorychlostními sítěmi do roku 2020 pokrýt celé Česko.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video