Mt. Gox našla čtvrtinu ze ztracených bitcoinů. Dalších 600 tisíc jich chybí | e15.cz

Mt. Gox našla čtvrtinu ze ztracených bitcoinů. Dalších 600 tisíc jich chybí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zkrachovalá burza pro obchodování s virtuální měnou bitcoin Mt. Gox našla téměř čtvrtinu z 850 tisíc bitcoinů, o kterých se domnívala, že je ukradli hackeři. Burza uvedla, že objevila 200 tisíc bitcoinů na nepoužívaných účtech. Zbývajících 650 tisíc bitcoinů stále postrádá. Tržní hodnota nalezených bitcoinů se při současném kurzu pohybuje kolem 120 milionů dolarů (2,4 miliardy korun).

Internetové stránky burzy Mt. Gox minulý měsíc přestaly fungovat. Firma poté ohlásila údajnou krádež bitcoinů, z nichž 100 tisíc patřilo přímo jí a 750 tisíc jejím klientům. Firma sídlící v Tokiu také požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli, a to v Japonsku i ve Spojených státech.

Nalezení části ztracených bitcoinů by mohlo být dobrou zprávou pro klienty burzy Mt. Gox, vyvolává však rovněž další otázky ohledně způsobu jejího fungování, napsala agentura AP.

Vývoj bitcoinu za poslední kvartál

Vývoj ceny bitcoinu do 20.3.2014Autor: e15
Zdroj: Bitstamp.com

Měna bitcoin vznikla v roce 2009. Je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz.

Bitcoin je na počátku globální ekonomické revoluce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery