Na desku dohlížel i bubeník z Jethro Tull

Budějovická metalová kapela Satisfucktion vydává po čtyřech letech nové album Penumbra. Pokřtí ho v pátek 28. ledna v Marty´s Clubu.

Dělali předkapelu Kiss, vyhráli nejprestižnější českou rockovou soutěž, patří k zásadním ikonám jihočeské hudební scény.
To všechno jsou Satisfucktion. Čtveřice muzikantů, která vydává svou čtvrtou desku s tajemným názvem Penumbra a Kristem na obalu.
„Brzy po křtu začneme pracovat i na videoklipu,“ říká bubeník Radim Pígl, který v posledních letech plní i roli manažera kapely.

Proč zrovna Penumbra?

V angličtině znamená slovo penumbra polostín. To přesně vystihuje atmosféru desky. Jsou na ní skladby temné a temnější, ale i měkčí kousky s klávesami. Souvisí to s naším vývojem. V posledních letech jsme trochu přitvrdili, ale zároveň začali tvořit také komplikovanější písničky. Pořád si však držíme svoji tvář.

Fanoušci čekali na desku čtyři roky. To je docela dlouhá doba.

Čtyřletý odstup mezi deskami je u Satisfucktion už skoro pravidlem. Neděláme alba na termín. To je často znát u profesionálních kapel, které každé dva roky vydají nové CD.

Tvůrčí krize u vás rozhodně nehrozí. Předchozí deska Motionless měla čtrnáct skladeb, nová dvanáct. Jak vznikaly?

Celé čtyři roky jsme sbírali a nahrávali materiál do šuplíku. Připravili jsme skoro třicet motivů, ze kterých jsme nakonec vybrali výsledných dvanáct písní. V každé kapele by měl být někdo, kdo při zkoušení poslouchá zajímavé momenty a včas řekne: Stop, hoši, tohle je dobrý, to nahrajeme. Tuhle roli v posledních letech plním já.

A osvědčuje se to?

Řekl bych, že ano. Zpěvák například přinesl kytarový riff, zahrál nám ho a pak nad ním mávl rukou. Já jsem ho ale stihl nahrát. Po čase jsme si ho poslechli a zjistili, že z toho bude dobrá věc.
Na obalu CD mě překvapilo speciální poděkování bývalému bubeníkovi Jethro Tull Barriemoru Barlowovi.
Jeden náš kamarád, který se nám snaží prošlapat cestičku v Anglii, dělá v hospodě, kam Barlow chodí na pivo. Má naši předchozí desku, která se mu moc líbí. K novým nahrávkám nám posílal komentáře, co by změnil. Trochu nám pomáhal i s texty.

Tím se může málokdo pochlubit.

Dokonce nám nabízel, abychom k němu přijeli natáčet do studia. Jenže to by pro nás bylo finančně moc náročné. Nakonec jsme točili v jihomoravském studiu ŠOPA.

Jak bude vypadat páteční křest?

Budeme mít speciální show, jak vizuální, tak zvukovou. Chystáme spoustu překvapení, větší pódium. Desku nám pokřtí zakládající členové Satisfucktion. Celý koncert budeme nahrávat na DVD. Řekli jsme si, že už je načase vystoupení natočit, abychom za pár let nevypadali na videozáznamech jako dědečkové.

To snad ne. Ale na druhou stranu, letos oslavíte dvacet let. To je na regionální kapelu úctyhodný věk. Hrát v takovém nasazení jako vy vydrží málokdo.

Je to těžký a neznám snad jinou místní kapelu, která by to takhle dlouho vydržela. Muzika nás ale natolik baví, že to jen tak nezabalíme. Je potřeba pořád myslet dopředu a makat na sobě.

Satisfucktion

Počátky skupiny spadají do roku 1991. V letech 1996 a 1997 zažívá formace první vrchol. Dělá předkapelu hvězdám jako Kiss, Faith No More nebo Waltari. V dalších letech jede turné po Holandsku a Anglii.
V roce 2002 vyhrává soutěž Rock Made In Gambrinus a vydává desku u oficiálního vydavatelství.
V současnosti mají Satisfucktion na kontě čtyři CD. Poslední pokřtí v pátek 28. ledna od 20 hodin v budějovickém Marty´s Clubu. Obal desky (v podkresu článku) navrhl Dan Kurz ze skupiny Atari Terror.