Na hradby! Podobora děti baví | E15.cz

Na hradby! Podobora děti baví

Archeopark v Chotěbuzi u Karviné nabízí jedinečnou příležitost zjistit, jak žili a hospodařili Slované ve středověku.

Kousek od Karviné, v Chotěbuzi, v místě bývalého středověkého hradiště, se nachází národní kulturní památka – Podobora. Návštěvníci zde mohou nahlédnout do života obyvatel v pravěkých a raně středověkých dobách. „Na tomto místě archeologové nalezli spoustu předmětů, které přibližují život Slovanů. Například korálky ze skelné pasty, železné sekery a jemnou tuhovanou keramiku,“ uvedl zástupce ředitele Muzea Těšínska David Pindur. Archeologové v místě středověkého hradiště objevili i minci uherského krále Štěpána. O to, jaké nástroje používali kdysi lidé, se budou zajímat asi hlavně kluci. V hradišti lze spatřit starodávné dýky, šípy a hroty.
Do několika domečků se návštěvníci mohou bez obav podívat. Uvidí, jak matka kolébá děťátko, jak uprostřed chýše plápolá oheň a u střechy se suší bylinky.

Doprovodné programy nenudí

Na některé prázdninové dny je k prohlídce Podobory připraven i doprovodný program. Například v pondělí 17. srpna od desíti do dvanácti hodin dopoledne se budou vyrábět figurky ze slámy. Děti si mohou vyzkoušet, jak se kdysi mlelo obilí anebo si vylézt na dřevěné opevnění hradiště a podívat se do okolní krajiny.
„Je to tady moc hezké. Hlavně ty hradby jsou super. S bráchou jsme po nich lezli,“ chlubil se osmiletý Matěj Klásek z Bílovce. V sobotu 22. srpna je připravena akce pro odvážné. Začíná v devět hodin večer a návštěvníci vyrazí za Slovany s baterkou. Prohlídky se v Podoboře konají od úterý do neděle od devíti do pěti hodin večera.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.