Na Merida Bike Vysočina míří elitní světoví bikeři | E15.cz

Na Merida Bike Vysočina míří elitní světoví bikeři

Novinkou letošního ročníku festivalu horských kol je etapový závod po vzoru lyžařské Tour de Ski.

Zapomeňte na Zlatou lyži. Elitní světové lyžaře v Novém Městě na Moravě vystřídají špičkoví bikeři. Víkendový festival v areálu u Hotelu Ski startuje už tento pátek. A borci na horských kolech se zdrží při Merida Bike Vysočina až do neděle. Půjde o hodně. Pro pořadatele budou závody i generálkou pro příští sezonu. Od Mezinárodní cyklistické federace UCI totiž mají přislíbený závod Světového poháru.

„Zatím jsou to neoficiální zprávy. Ale je vysoce pravděpodobné, že světový pohár pro příští ročník dostaneme. Definitivně se rozhodne v půlce června,“ informoval generální manažer akce Ján Svorada.

Jisté ale je, že třetí ročník festivalu horské cyklistiky přiláká do Nového Města ještě větší konkurenci než minulý rok. „Letos jsme zvolili jiný termín, naše akce tak nekoliduje s tolika závody a se začátkem prázdnin. Slibujeme si, že přijde víc diváků,“ říká Svorada, který po skončení úspěšné kariéry v profipelotonu začal dělat manažera českého Merida Biking Teamu.

Fanoušci se mohou těšit na souboj aktuálně nejlepšího českého bikera a světové čtyřky Jaroslava Kulhavého s trojkou světového žebříčku, Španělem José Antonio Hermidou. „A přijedou i další elitní závodníci, například Francouz Cédric Ravanel, ze 13 zemí světa,“ informují organizátoři.

Mezi ženami sice odřekla účast hvězdná Norka Gunn-Rita Dahleová, počítat mohou s duelem Slovenky Janky Števkové s českou kráskou Terezou Huříkovou.

Letošní novinkou bude hlavně formát závodu. Jako by organizátoři okopírovali lyžařskou Tour de Ski. V pátek večer se začne sprintem, v sobotu je na programu olympijská disciplína cross-country na novém
těžkém okruhu a v neděli budou závodníci do poslední 44 km dlouhé etapy nastupovat s
časovou ztrátou ze dvou předchozích závodů. „Snažili jsme se zavést do cyklistiky ’nové věci‘ a zatraktivnit závody. Každý den může vyhrát někdo jiný,“ tvrdí Svorada.

Připravený je doprovodný program pro děti a také večerní koncerty kapel Wohnout a Davida Kollera. Stovky „hobbíků“ pak v neděli dopoledne nastoupí na start malého či velkého maratonu. I oni si nejspíš
přejí, aby konečně přestalo pršet a kopcovitá trať nebyla moc rozbahněná.

Program Merida Bike Vysočina 2010

Pátek 4. června (18.00-24.00)
18.40 MTB sprint (vyřazovací boje)
20.20 MTB freestylová exhibice Michala Matyse
21.00 Koncert kapel Lety mimo a Wohnout

Sobota 5. června (13.00-22.00)
Závod v cross-country
14.30 kategorie ELITE ženy 17.05 kategorie ELITE muži
19.10 motocross freestyle exhibice Petra Kuchaře
20.00 koncert kapel David Koller & band a Rolling Stones revival band Brno

Neděle 6. června (9.00-15.00)
9.00 start bike maraton na 80 km
10.00 start bike maratonu na 40 km
závod XCP (cross-country point-to-point, s handicapovým startem)
14.00 kategorie ELITE ženy
14.30 kategorie ELITE muži 16.00 vyhlášení vítězů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!