Nadšenci nalezli na Boskovicku tři tisíce let starý bronzový poklad | E15.cz

Nadšenci nalezli na Boskovicku tři tisíce let starý bronzový poklad

detektor kovů, ilustrační foto
detektor kovů, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Asi tři tisíce let starý bronzový poklad našli v uplynulých dnech hledači historických předmětů v údolí Boskovické brázdy. Jde o soubor dvacítky předmětů z doby bronzové, kdy tuto oblast obývali lidé kultury lužických popelnicových polí. O nálezu dnes informoval archeolog Muzea Boskovicka Roman Malach. Poklad v něm bude za pár týdnů vystaven.

Předměty nenašli archeologové ale nadšenci, kteří s detektory kovů pročesávali terén. Ve strmé stráni nedaleko potoka objevili pár centimetrů pod zemí první z předmětů. Hned kontaktovali muzeum. Z bezpečnostních důvodů místo nálezu tají.

„Věci byly objeveny na poměrně neobvyklém místě. Buď je někdo ukryl, nebo mohlo jít o nějakou kultovní oběť,“ uvedl Malach.

Největší radost má ze dvou štítových spon na oděvy. Z doby bronzové se jich na Moravě zachovala desítka, většina ve špatném stavu. Na těch z Boskovicka se zub času příliš nepodepsal.

Součástí kolekce je 12 náramků, z toho dva masivní a zdobené, dále tři srpy a bronzové dláto. Ležely v místě, kde zatím podle vědců nebyly nalezeny stopy po osídlení z doby bronzové.

„Předměty ležely volně v zemi. Snad se nám k nim podaří časem zjistit více. Nyní je čeká nakonzervování a pak vystavení. Snad bychom je mohli začít prezentovat již za měsíc,“ dodal archeolog.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video