„Náš syn motokros dělat nebude” | E15.cz

„Náš syn motokros dělat nebude”

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Manželka jezdce a organizátora brněnských freestylových show Petra Kuchaře si na jeho nebezpečné povolání zvykla.

Když se před deseti lety seznámili, o motorkách v podstatě nic nevěděla. Až po dvou měsících chození se Petr Kuchař své budoucí manželce Martině zmínil, že jezdí motokrosové závody. Vzala to v pohodě.

Před jejich svatbou, ale přišla změna. Kuchař se začal věnovat motokrosovému freestylu. Začal tedy trénovat skoky a triky na motorce. „Petr mi to servíroval po malých dávkách. Začínal s jednoduchými triky. Ze začátku žádná salta. Malinko mi to začalo dělat hlavu až v době, kdy trénoval skoky, při nichž pouštěl ve vzduchu motorku,“ vzpomíná Martina Kuchařová.

Nyní osmatřicetiletý Kuchař motokrosové závody postupně opustil a vrhl se na freestyle. Stal se v něm českou legendou. Byl například prvním Evropanem, který na motorce skočil salto vzad. Mnoho diváků považuje jeho kousky za šílené. Je stejně šílené i soužití s ním?

„Ne. Ačkoli při skocích na motorce může působit divoce, doma je přesný opak. Je klidný, takový pohodář. Stejně jako já. Žádný adrenalin k životu nepotřebuji. Mám jen ten, co mi zvyšují děti. Člověk zvenčí by ani nepoznal, že jsme rodina Petra Kuchaře,“ myslí si rodačka z Hustopečí, která má s Kuchařem dvojčata Petra a Natálku.

Nebezpečí motokrosového freestylu si ale uvědomuje. Zcela jí to došlo, když poprvé zažila manželův úraz. „Petrovi však věřím, že dává pozor, že to má promyšlené. Už není jako mladí kluci, kteří se do všeho vrhnou. Věřím mu, že v rámci možností to dělá bezpečně,“ svěřuje se čtyřiatřicetiletá Kuchařová.

To ovšem neznamená, že by o manžela neměla strach. „Nejsem flegmatik, spíš jsem optimista. Nechci si připouštět věci, které se mohou stát. Nervózní při závodech někdy bývám. Jsme totiž s Petrem domluvení, že mi po závodě napíše, že je v pořádku. A když tato SMS nepřijde ve smluvenou dobu, začínám být nervózní. Chápu, že se jednou může stát něco hrozného, ale dopředu o tom nechci přemýšlet,“ říká Kuchařová.

Zranění měl Kuchař za svou kariéru už hodně. Některé úrazy si přivodil při motokrosu ještě dříve, než Martinu poznal. Některé byly následkem pádu už v době manželství. Stejně jako poslední nehoda při tréninku před brněnskou akcí Freestyle motocross race, ze které si však Kuchař odnesl jen pohmožděniny. Mezi nejhorší pády Kuchařová řadí ten při show v Ostravě, při němž si její manžel naštípl čelist, vyrazil zuby a zlomil kotník.

„To nebylo nejlehčí období. Děti byly ještě malé a Petr byl dlouho v nemocnici. Když se vrátil, musela jsem mu například rozmixovávat stravu a starat se o něj. Přesto jsem ho nikdy nepřemlouvala, aby s tím přestal.

Patří to k němu jako ke člověku. Je to jeho práce i koníček. Kdybych se mu to snažila vzít, možná by to pak už nebyl on. Bez motorky nedokáže žít,“ tvrdí Kuchařová, která s dětmi i manželem žije v Hustopečích.
K jejich domovu motokros prostě patří. Petr junior i Natálka se kolem motorek motají odmalička.

„Motokros jim přijde jako normální věc. Občas se na něj koukají v televizi, někdy jsou přímo na závodech. V jednom ale máme s manželem jasno. Nechceme, aby motokros dělal i náš malý Petr,“ prohlašuje Kuchařová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video