Nejdražší obraz od amerického malíře se vydražil za 46 milionů dolarů | E15.cz

Nejdražší obraz od amerického malíře se vydražil za 46 milionů dolarů

Malíř Norman Rockwell
Malíř Norman Rockwell
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za rekordní cenu 46 milionů dolarů (929 milionů Kč) se v New Yorku prodal obraz amerického malíře Normana Rockwella nazvaný Saying Grace (Modlitba před jídlem) z roku 1951. Aukční síň Sotheby's uvedla, že to je nejvyšší cena v dražbě nejen za Rockwellovo dílo, ale za obraz od amerického malíře vůbec.

Odhadní cena za Rockwellův obraz byla přitom 15 milionů až 20 milionů dolarů. Dosavadní rekord za tohoto malíře byl 15 milionů dolarů, za které se v roce 2006 vydražil Rockwellův obraz Breaking Home Ties. Dosud nejdražším americkým obrazem v dražbě byl Polo Crowd (Diváci pola) z roku 1910 od George Bellowse, který se v roce 1999 prodal za 27,7 milionu dolarů.

Obraz "Saying Grace" od Normana Rockwella Autor: CTK
Obraz Saying Grace (Modlitba před jídlem) z roku 1951

Rockwell patří ve Spojených státech k nejoblíbenějším výtvarníkům díky svým idylickým ilustracím z amerického maloměsta. Od roku 1916 celkem 47 let působil jako ilustrátor časopisu Saturday Evening Post.

Olejomalba Saying Grace se objevila v reprodukci na titulní straně časopisu na Den díkůvzdání v roce 1951. Zachycuje babičku, jak se se dvěma vnuky modlí u stolu v přeplněné restauraci. Rockwell za obálku tehdy dostal zaplaceno 3500 dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video