Nejzajímavější rodinné domy postavené za posledních šest let, které navrhli architekti | e15.cz

Nejzajímavější rodinné domy postavené za posledních šest let, které navrhli architekti

Petra Jansová

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dobrý a odpovědně navržený pro konkrétního klienta na konkrétní místo. Přesně takové domy obsahuje nedávno vydaná publikace s názvem 99 domů. Knižní přehled těch nejlepších rodinných domů postavených za posledních šest let už potřetí za sebou shromáždili architekti Jan Tesař a Ján Stempel.

Publikace je určena pro všechny milovníky dobré architektury - laiky i profesionály. Zároveň může pomoci jako inspirace pro výběr architekta při přípravě domu. 

Všechny tři díly zachycují téměř 20 let produkce v Čechách. Procento domů naprojektovaných architektem se podle Tesaře zvyšuje, ale stále máme ještě velký podíl stavebníků, kteří architekta neosloví. Podíl dobrých domů postavených v tuzemsku se podle Tesaře zvýšil tak, že do posledního výběru byly zahrnuty jen novostavby.

„Najme-li si klient kvalitního architekta, který dům optimalizuje - například v rozvržení domu nejsou zbytné prostory, chodby navíc a podobně - ušetří nejen vstupní ale i provozní náklady, které se můžou investovat do kvality provedení a materiálů. My říkáme, že dobrý architekt si na sebe vydělá, stačí ušetřit v dispozici třeba 10 metrů čtverečních,“ odpovídá Tesař na otázku, v čem je dům navržený architektem lepší než dům typizovaný. 

Na výběr z publikace se podívejte do následující galerie.

Dolní cenová hranice pro kvalitní dům, který bude dobře sloužit v příštích letech s ohledem na provozní náklady, je podle autorů publikace šest milionů korun. 

„Stále větší důraz je kladen na kvalitu a udržitelnost. To znamená hospodaření s energiemi a zejména s vodou. Běžně se navrhují kořenové čistírny, jezírka. Dispozice domu je víceméně neměnná,“ přibližuje preference stavebníků z posledních let Tesař.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery