Nokia se vrátila k zisku, výsledky podpořil prodej mobilní divize | E15.cz

Nokia se vrátila k zisku, výsledky podpořil prodej mobilní divize

Centrála Nokie.
Centrála Nokie.
• 
ZDROJ: CC: (CC BY-SA 3.0)/ Danrok/wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finská společnost Nokia ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 2,51 miliardy eur, tedy 68,9 miliardy korun, a vrátila se tak do černých čísel po ztrátě 226 milionů eur ve stejném období loni. Finanční výsledky podpořil zisk z prodeje divize mobilních telefonů americkému Microsoftu.

Skoro 90 procent veškerých tržeb někdejšího největšího výrobce mobilních telefonů na světě nyní pochází z divize mobilních sítí, kde mu konkurují švédský Ericsson a čínská Huawei Technologies. Bez započítání zisku z prodeje a ukončovaných činností byla Nokia dál ztrátová. Čistou ztrátu z běžné činnosti ale snížila na 26 milionů eur ze 113 milionů eur před rokem.

Čisté tržby skupiny klesly na 2,9 miliardy eur z 3,2 miliardy eur v loňském druhém čtvrtletí. Provozní zisk ale firma výrazně zvýšila, a to na 284 milionů eur z 12 milionů eur před rokem.

Zničily ji chytré telefony

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Z první příčky ji však předloni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Loni se Nokia dohodla na prodeji divize pro výrobu mobilních telefonů firmě Microsoft, a to za cenu 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Dokončení transakce ohlásily podniky letos na konci dubna. Zisk z tohoto prodeje ve výši 3,2 miliardy eur podpořil finanční výsledky za poslední kvartál.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.